Development of microcarrier systems for bone tissue engineering
Kemik doku mühendisliği için mikrotaşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 383001
  2. Yazar: HAZAL AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TEZCANER, DOÇ. DR. ERKAN TÜRKER BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kemik doku mühendisliğinde güncel stratejiler, büyük ölçüde kemik doku defektlerinin onarım ve rejenerasyonu için taşıyıcı sistemlerinin geliştirilmesine odaklanmıştır. Mikrotaşıyıcı sistemleri, non-invaziv enjekte edilebilir sistemlerle hücre taşınması için etkili bir yöntem sunar. Bu çalışmada, üç-boyutlu hidrojel mikrotaşıyıcılar, su-içinde-yağ emülsiyonları ile geliştirilir. Tezin ilk bölümünde, 153±46 µm arasında ortalama boyutu olan, gözenekli pullulan (PULL) mikroküreler üretilmiş ve hücre yapışması ve çoğalmasını arttırmak için mikroküre yüzeyleri (a) okside edilerek indirgeyici aminasyon ile ipek fibroin (SF) proteini ile kaplanarak ve (b) vücut sıvısı simülasyonu içinde inkübe edilerek biomimetik mineralizasyonu ile modifiye edilmiştir. Bozunma analizi, PULL mikrokürelerin iki haftalık sürede ortalama %8 bozulması ile yavaş bozulma oranına sahip olması ile daha uzun süre yeni kemik dokusu oluşumunu destekleyebileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca, yapılan mekanik analizler mikrokürelerin iyi mekanik özelliklere sahip olduğunu ve mikroküre yüzeyindeki mineralizasyonun bunu geliştirdiğini göstermiştir. SaOs-2 hücre hattı ile yapılan hücre kültürü çalışmaları ile, PULL mikroküreler yüzeyinde yapılan SF kaplama ve mineralizasyonun önemli ölçüde ilk hücre bağlanmasını ve çoğalmasını arttığını ortaya çıkarmıştır. İkinci bölümde ise, idrar kaynaklı mezenkimal kök hücreler okside PULL (oxPULL) ve jelatin (GEL) kompozitinin içine hapsedildi. Oksidasyon derecesi %68±4 olan oxPULL ve jelatinin boraks vasıtası ile çapraz bağlanmış mikrokürelerin ortalama büyüklüğünün 530±32 μm olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, PULL ile geliştirilen mikrotaşıyıcılar enjekte edilebilir sistemlere uygun olup, kemik doku mühendisliği uygulamaları için taşıdığı potansiyeller nedeniyle önerilebilirler
Özet (Çeviri)
Current strategies in bone tissue engineering have largely focused on development of carrier systems for repair and regeneration of bone tissue defects. The microcarrier systems offer an efficient method of delivery of cells with non-invasive injectable system. In this study, three-dimensional hydrogel microspheres were developed via water-in-oil emulsion method. In the first part of the thesis, porous pullulan (PULL) microspheres, with average size of 153±46 µm, were prepared and the surface of the microspheres were modified with (a) silk fibroin (SF) by reductive amination via surface oxidation of PULL microspheres, and (b) biomimetic mineralization by incubating the PULL microspheres in order to enhance the cell attachment and proliferation. The degradation analyses revealed that PULL microspheres had a slow degradation rate with 8% degradation in a two weeks' period, which would support new bone tissue formation. Furthermore, the mechanical analysis showed that the microspheres had good mechanical properties that were enhanced significantly with the biomimetic mineralization with SBF incubation. Cell culture studies were conducted with SaOs-2 cell line and revealed that the SF coating and mineralization on the surface of PULL microspheres significantly increased the initial cell attachment and proliferation. In the second part of the thesis, urine derived mesenchymal stem cells were encapsulated in microspheres composed of oxidized PULL (oxPULL), alginate (ALG) and gelatin (GEL). The oxPULL with a degree of oxidation of 68±4%, and gelatin were crosslinked via borax catalyzed crosslinking while alginate was crosslinked with calcium and the average size for microspheres was found to be 530±32 µm. The cell culture studies indicated that the cells were successfully encapsulated, retained their viability and proliferated. According to these results, it can be suggested that the PULL microcarriers are suitable for use as injectable systems and have potential in bone tissue engineering applications.