Investigation of the effects of KML 29, a selective inhibitor of monoacylglycerol lipase (MAGL) on fever induced by lipopolysaccharide (LPS) in rats
Monoaçilgliserol lipaz (MAGL) enziminin selektif inhibitörü olan KML 29'un sıçanlarda lipopolisakkarid (LPS) ile indüklenen ateş üzerine olan etkilerinin araştırılması
- Tez No: 383018
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİNUR AKKAYA, PROF. DR. EYÜP SABRİ AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Endokannabinoid sistem son zamanlarda homeostazisin sürdürülmesinde hayati rol oynayan primer nöromodülatör sistemlerden biri olarak önem kazanmıştır. Beyinde en çok bulunan endokannabinoid olan 2-Araşidonil gliserolün (2-AG) primer degredasyon enzimi olan Monoaçilgliserol lipazın (MAGL) inhibisyonunun inflamatuvar süreçler üzerinde koruyucu etki gösterme potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir. MAGL, endokannabinoid ve prostaglandin sinyalizasyon sistemlerini birbirine bağlayan kilit noktalardan biri olarak görev yapar ve inhibisyonu, 2-AG seviyesini arttırıp araşidonik asit seviyesini düşürür ki her iki durum da farklı mekanizmalar aracılığıyla inflamasyonda hafiflemeye neden olabilir. Bu çalışmada inflamatuvar bir süreç olan ve temelde beyin tarafından meydana getirilen ateşi tetikleyebilmek amacıyla Lipopolisakkarid (LPS; Escherichia coli O111:B4 250 µg/kg, sc) uygulaması yapılmış Wistar albino erkek sıçanlar kullanılmış ve biyotelemetrik bir teknik aracılığıyla, selektif ve geri dönüşümsüz bir MAGL inhibitörü olan KML29'un (20 mg/kg, sc) LPS ile eş zamanlı uygulanmasının ateş üzerinde düzeltici bir etki gösterip göstermeyeceği incelenmiştir. Sonuçlarımız KML29'un LPS tarafından uyarılan ateş cevabının plato dönemi üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Etki farmakolojik anlamda çok belirgin olmamakla birlikte, istatistiksel analiz, bu azalmanın LPS ile birlikte KML29 enjekte edilen grupta belli bir zaman diliminden sonra (250-600 dakika arası) sıcaklık farkı (∆Tab) değerlerinin total olarak 1.7 kat daha düşük olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar MAGL aktivasyonunun inflamasyon fizyopatolojisinin önemli bir unsuru olduğuna ve MAGL inhibisyonuyla endojen olarak artan 2-AG'nin ateşe karşı koruyucu bir etki gösterebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Endocannabinoid system has recently come into prominence as one of the primary neuromodulatory systems that plays vital roles in sustaining homeostasis. Monoacylglycerol lipase (MAGL) is the main degradation enzyme of the most abundant endocannabinoid found in the brain, 2-arachidonoyl glycerol (2-AG). MAGL is thought to have a potential to exert protective effects on inflammatory states. MAGL serves as a key metabolic node connecting the endocannabinoid and prostaglandin signaling networks and its inhibition causes increase in 2-AG levels and decrease in arachidonic acid levels, both of which may result in remission of inflammation through different mechanisms. In the current study we utilized Lipopolysaccharide (LPS; Escherichia coli O111:B4 250 µg/kg, sc)-administered Wistar albino male rats in order to initiate fever, an inflammatory state mainly generated by the brain and investigated whether injection of KML29 (20 mg/kg, sc), a selective and irreversible inhibitor of MAGL, simultaneously with LPS would alter the fever response by means of a biotelemetric technique. Our results showed that KML29 has a modest but significant ameliorating effect on LPS-induced fever, specifically during the plateau phase. Statistical analysis revealed that the decline in overall temperature change (∆Tab) values of the group whose LPS injection was done simultaneously with KML29 was 1.7 fold less (between 250-600 minutes) compared to the group whose LPS injection was done simultaneously with saline. These results indicate that MAGL activation is an important aspect of physiopathology of inflammation and endogenously increased 2-AG by MAGL inhibiton can lead to protection against fever.