Load analysis of an aircraft using simplified aerodynamic and structural models
Bir uçağın sadeleştirilmiş aerodinamik ve yapısal modellerini kullanarak yük analizi
- Tez No: 383031
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uçaklar uçabilmek için yeteri kadar hafif olmak, fakat aynı zamanda üzerilerine etki eden yüklere dayanabilecek kadar da sağlam olmak zorundadırlar. Bu koşulları sağlayabilecek bir yapıyı tasarlamak uçak tasarım projelerindeki en emek isteyen işlerden biridir. Böylesine bir yapıyı tasarlamak için yükleri hassas bir şekilde hesaplayabilmek önemlidir. Yapıya etki eden yükler hesaplandığında, yapıdaki bükülmeler ve gerinimler de hesaplanabilir ve yapısal elemanlar boyutlandırılabilir. Bu sebeplerden dolayı, uçak tasarım projelerinde, uçak yükleri tasarım döngüsünün kalbinde yer alır. Aerodinamik grubu, yapısal tasarım ve analiz grubu, ağırlık ve denge grubu, sistem grupları, uçuşa elverişlilik ve sertifikasyon grubu gibi tasarım gruplarından girdiler alır. Sadece girdiler almak değil, aynı zamanda yapısal grubu başta olmak üzere birçok gruba da çıktı sağlar. Bütün bu etkileşimler, uçak yükleri konusunu uçak tasarımının en çoklu-disiplinli konularından birisi yapmaktadır. Öte taraftan, uçak tasarım döngüsündeki tüm bu etkileşimleri sebebiyle, yük analizleri gayet karmaşık olmakta; sistematik çalışma, büyük verileri işleme kabiliyeti ve aerodinamik ve yapısal konularda geniş bilgi birikimi gerektirmektedir. Ayrıca analizler esnasında sadece şirket içi değil sertifikasyon ve uçuşa elverişlilik otoriteleriyle de iletişim içinde olunması gerekmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, yük analizi sürecinin geniş bir derlemesini ve tanıtımını yapmak, yük analizini özellikle kavramsal ve ön tasarım aşamalarında bütünleşik ve hızlı bir şekilde yapabilmek için gereken uçak aerodinamik ve yapısal modellerini sadeleştirme yöntemleri geliştirmek ve yük analizi sürecini örneklendirmek adına bir ultralight tipi uçağın yük analizini gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
Aircraft must be light enough to fly but also strong enough to endure the loads they experience during flight. Designing such a structure is one of the most demanding works in an aircraft design project. In order to design such a structure, accurate evaluation of loads is important. Once the loads applied to the structure are calculated precisely, then the deflections and stresses can be calculated and sizing of the structures can be performed accordingly. Therefore, in aircraft design projects, loads group lies at the heart of the design cycle. It receives inputs from various design groups such as aerodynamics group, structures group, weight and balance group, systems groups, airworthiness group, and so on. Not only receiving these inputs, but load group also provides outputs to various groups, mainly structural design and analysis. Those interactions make aircraft loads one of the most multidisciplinary subjects in aircraft design and analysis. On the other hand, because of those interactions with all disciplines of the design cycle, load analyses are also quite complex, requires systematic work, ability to process massive amounts of data, adequate insight of both aerodynamic and structural issues and communication with not only within the company but also with certification authorities. The objective of this study is provide a comprehensive overview of load analysis process, to develop methods for simplification of aircraft structural and aerodynamic models to make it possible to perform the load analysis in a fast and integrated way during conceptual and preliminary design phases, then to perform a load analysis of an ultralight aircraft as a case study for the demonstration of the load analysis process.