Nonlinear guidance and control of leader-follower UAV formations
İnsansız hava aracı lider-takipçi kol uçuşunun doğrusal olmayan güdüm ve kontrolü
  1. Tez No: 383032
  2. Yazar: SARPER KUMBASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada otonom kol uçuşu için iki tane doğrusal olmayan güdüm metodu geliştirilmiştir. Bu güdüm metodları; Duruma Bağlı Riccati Denklemi ve Lyapunov fonksiyonudur. Lider-Takipçi yapısında kol uçuşu simülasyonunda iki adet savaş uçağı kullanılmıştır. Uçaklardan biri lider olarak seçiliyor ve bu uçak verilen hız, baş açısı ve yükseklik komutlarını takip ediyor. Diğer uçak takipçi olarak seçiliyor ve lider uçağı belirli mesafeden takip ediyor. Kullanılan uçak modelleri doğrusal olmayan modellerdir. Ayrıca iki uçağın uçuş dinamikleri Duruma Bağlı Riccati Denklemi metodu ile kontrol edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, two nonlinear guidance methods are proposed to control the autonomous formation flight: State Dependent Riccati Equation method and Lyapunov function method. Leader-Follower formation scheme is chosen and a pair of fighter aircrafts are used in simulations. One of them is chosen as the leader and it carries out the commanded maneuvers. Other aircraft is the follower and it follows the leader keeping the prescribed formation structure. Both aircraft models are nonlinear. In the inner loop, a nonlinear control algorithm, State Dependent Riccati Equation method is used to control the flight.