Numerical burnback analysis of three dimensional solid propellant grains
Üç boyutlu katı yakıt çekirdeklerinin sayısal geriye yanma analizi
- Tez No: 383030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma; hassas ve etkin yakıt geriye yanma analizi için STL (Standard Template Library) geometri çıktılarını kullanarak en kısa mesafe fonksiyonu ile üç boyutlu yakıt geriye yanma simülasyonu ve motor performans tahmini ve simülasyonu için katı yakıtlı roket motoru iç balistik çözücüsü geliştirmeyi içermektedir. Bu alışmada F3DBT (Fast 3 Dimensional Burnback Tool) olarak adlandırılan Roketsan Sevk Sistemleri Tasarım Müdürlüğünde geliştirilen yeni bir geriye yanma benzetim aracı ve roket motoru iç akış alanı şartlarının denge durumuna benzer bir modelle dayalı geliştirilen balistik çözücü gösterilmektedir. Yeni geliştirilen geriye yanma benzetim aracının temel amacı bütün katı yakıt geometrilerinin geriye yanmasının kısa bir sure zarfında ve diğer 3D geriye yanma benzetim araçlarından daha doğru bir şekilde yapılmasıdır. Ek olarak iç balistik çözücü, yanma alanının statik ateşleme datasından elde edilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Geriye yanma analizi referans katı yakıtlı motorunun yanma alanı değerleri ile karşılaştırılmıştır. Son olarak motorun statik ateşlemelerden elde edilen sonuçlar ve sayısal çalışmalardan elde edilenler gösterilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of developing of a three-dimensional grain burnback simulation with minimum distance method using STL (Standard Template Library) geometry output for accurate and efficient grain burnback analysis and internal ballistic solver for simulation and also prediction of solid rocket motor performance. In this work the, the new burnback simulation tool named F3DBT (Fast 3 Dimensional Burnback Tool) developed at the Propulsion System Design Department of Roketsan Missiles Industries Inc. and developed ballistic solver based on a steady quasi-zero dimensional model of the internal flow field conditions of solid rocket motors are presented. The main aim of the newly developed burnback simulation is to perform regression of all kind of grain geometries in short run time with more accurate results relative to other 3D burnback simulation tools. Moreover internal ballistic solver is developed in order to obtain burning area of propellant grain by using static firing data. The burnback analysis is compared with reference SRMs (Solid Rocket Motor) in terms of burning area. Finally the results obtained from static firings of the motor and obtained from numerical study are presented and discussed.