Morphometric analysis of active tectonic imprints at the junction of Büyük Menderes and Bozdoğan grabens, Western Anatolia
Batı Anadolu, Büyük Menderes grabeni ve Bozdoğan grabeninin kesişiminde aktif tektonik izlerinin morfometrik analizi
  1. Tez No: 383035
  2. Yazar: SULTAN GAMZE USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN, YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ARDA ÖZACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Havza asimetrisi ve morfometrik indislerinin incelenmesi aktif tektonik süreçlerin yüzey işaretlerini tespit etmek ve diferansiyel yükselimini anlamak için etkili bir yöntemdir. Bu yüzden; farklı yönelimlerdeki aktif faylar tarafından kontrol edilen havzalar, fay kontrollü devrilmeyi değerlendirmek için eşsiz bir fırsat sağlar. Bu çalışmada morfometrik incelemeler, sayısal hesaplamalar ve CBS yazılımları kullanarak, Büyük Menderes grabeni ve Bozdoğan grabeninin kesişiminde neredeyse homojen litolojiye sahip ve birbirine dik normal faylar tarafından karakterize edilmiş bir alan içinde yürütülmüştür. Drenaj gelişimi, havza morfolojisi ve yüzey şekillerinin evrimi üzerindeki tektonik kontrolü tanımlamak amacıyla isobase, insizyon (relatif rölyef) ve yüzey pürüzlülüğü gibi morfometrik parametreler ve basin asimetri indisi olan T faktörü kullanıldı. Tektonik etkiyi anlayabilmek için üretilen bazı haritalarda değişiklikler yapılmış ve bu haritalardan türetilen“DEM-Isobase”gibi yeni haritalar oluşturulmuştur. Sonraki analizler için incelenen tüm parametrelere ait değerlerin ortalamaları her bir parametre ve havza için ortamalamaları alınarak havza bazlı değerlere çevrilmiştir. Tektonik kontrollü havzaların fayların çevresinde baskın olduğu gözlemlenmiştir. Bundan dolayı, analizlerde aktif fayların çevresindeki havzalara yoğunlaştırılmıştır. Faya bağlı analizler Büyük Menderes fayının batı kısmında baskın asimetri yönünün güneybatı olduğunu ortaya çıkarmakta ve bu durum Madran horstunun kuzeydoğu kısmında olası bir yükselimin göstergesidir. Bu tez çalışmasında yapılan morfometrik analizler ayrıca Büyük Menderes ve Bozdoğan faylarının tektonik aktivitelerini tartışma fırsatı sağlamış ve bu analizlerin sonucunda Bozdoğan fayının drenaj gelişimi, havza morfolojisi ve yüzey şekillerinin evrimi üzerindeki tektonik kontrolünün Büyük Menderes fayından daha fazla olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Analysis of the basin asymmetry and morphometric indices is an effective methodology to detect surface signatures of active tectonic processes and to understand the differential uplift. Thus, basins controlled by active faults with different orientations provide a unique opportunity to evaluate fault controlled tilting. In this study, a morphometric analysis is conducted by means of the analytical capabilities of numerical computing and GIS software for an area characterized by orthogonal normal faults and nearly homogeneous lithology situated at the junction of Büyük Menderes and Bozdoğan graben systems. The morphometric parameters such as isobase, incision, surface roughness and basin asymmetry parameter; T-index are extracted to recognize tectonic control on drainage network development, basin morphology and landscape evolution. In order to reveal the useful and consistent information some output maps have been modified and new maps such as“DEM-Isobase”derived from output maps have been generated. Watershed based variations of output maps and new maps have been produced for further analysis by using the mean values of each parameter which have been calculated within each watershed. Tectonically controlled watersheds have been interpreted to be dominant around active faults. For this reason, analysis has concentrated on the areas around active faults. Fault based analysis reveals that dominant asymmetry direction along the western part of Büyük Menderes fault is toward SW indicating the possible uplift of the south east of Madran horst. The results of morphometric analysis conducted in this thesis study also enable to discuss the comparison of the tectonic activities of Büyük Menderes and Bozdoğan faults and shows that Bozdoğan fault is more active on the drainage network development, basin morphology and landscape evolution compared with Büyük Menderes fault.