Substance flow analysis of mercury in Turkey for policy decision support
Politika geliştirme amaçlı Türkiye'de civanın madde akış analizi
- Tez No: 383036
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye'deki civa akışının saptanması ve sayıca belirlenmesi su ile ilgili mevzuatın uygulanması açısından önem taşımaktadır. Bu amaçla, farklı çevresel kompartmanlara olan civa salınımlarının tespit edilmesi ve politika belirleyicilere bu salınımları azaltmaya yönelik yapılması gerekenler için yol gösterilmesi için bu çalışmada, civanın Türkiye'de madde akış analizi yapılmıştır. Civa akışlarının sayıca belirlenmesi için Birleşmiş Milletler Çevre Programı (BMÇP), Kimyasallar Şubesi tarafından ülkelerin kendi civa envanterlerinin oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş“Mercury Toolkit”isimli program kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'deki aktivitelerden farklı çevresel kompartmanlara toplamda yıllık 34.61 ton civanın salındığı bulunmuştur. Bu salınımın büyük bir oranının (%74) havaya, daha küçük miktarların toprağa (%21) ve suya (%5) olduğu görülmüştür. Lithosferde doğal olarak bulunan civanın bir çok önemli salınıma kaynak olduğu bulunurken, sanayi ve ürünlerde kasıtlı olarak kullanılan civanın bu salınımlara daha az katkıda bulunduğu ve salınımlara olan katkısının, civanın yavaş yavaş kullanımdan kaldırılmasından dolayı giderek önemini kaybetmekte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Identification and quantification of mercury flows in Turkey is essential for better policy development regarding to the implementation of water-related legislation. To this end, in this study, substance flow analysis (SFA) of mercury in Turkey was conducted in order to identify and quantify mercury releases to different environmental compartments and help policy decision makers to better understand their options to reduce mercury flows. For the quantification of mercury flows, United Nations Environment Programme (UNEP) Mercury Toolkit, which was develop by UNEP Chemicals Branch with the aim of assisting countries to develop their own mercury inventory, was used. Results of the study showed that a total of 34.61 tons of mercury is released annually from the activities in Turkey to different environmental compartments. It was found that the most of the mercury releases were to the atmosphere (74%) and relatively smaller amounts were to land (21%) and to water (5%). Mercury naturally found in the lithosphere was found to be responsible for most of the releases while intentional mercury uses have smaller shares and decreasing importance because of the phasing out of mercury.