Effects of some behavioral properties of firms on firm innovation capability: An empirical study on micro and small sized software firms in ODTÜ Teknokent
Firmaların bazı davranışsal özelliklerinin inovasyon yeteneği üzerindeki etkisi: ODTÜ Teknokent'teki mikro ve küçük ölçekli yazılım firmalarında bir uygulama
- Tez No: 383034
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CANAN ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada; örgütsel iklim, ortak vizyon, dönüşümcü liderlik ve bilgi paylaşımı gibi şirketlerin bazı davranışsal özelliklerinin algılanan yenilikçilik yeteneği üzerindeki etkisinin araştırılması için literatür araştırmalarında karşılaşılan beş farklı anket birleştirilerek kullanılmıştır. Firma sahibi veya AR-GE yöneticileri ile yapılan görüşmeler ile şirketlerin son üç yıl içerisindeki ürün, süreç, pazarlama yenilikleri ve şirket dışı kurumlarla geliştirdikleri işbirlikleri hakkında bilgiler edinilmiştir. Bu bilgiler ile şirketlerin ürün, süreç, pazarlama yenilikleri ve şirket dışı kurumlarla geliştirdikleri işbirliklerinin algılanan yenilikçilik yeteneği üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. ODTÜ Teknokent'te ikamet eden mikro ve küçük ölçekli yazılım şirketlerinden edinilen anket ve görüşme verileri SPSS 21.0 istatistiksel analiz programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, şirketlerin algılanan yenilikçilik yeteneği ile faktör bazında örgütsel iklim, ortak vizyon, dönüşümcü liderlik ve bilgi paylaşımı arasında pozitif ilişkilerin varlığı kanıtlanmıştır. Ancak; ürün, süreç, pazarlama yenilikleri ve şirket dışı kurumlarla geliştirilen işbirliklerinin algılanan yenilikçilik yeteneği üzerindeki etkisi ise tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Today, innovation has great importance in the improvement and having continuance of organizations. In the competitive economy of global world, the only way for organizations to gain advantage against their rivals is to make innovation continuous. In this study, the effects of some behavioral properties of companies such as organizational climate, shared vision, transformational leadership and knowledge sharing on the perceived innovation capability of the company is investigated through a questionnaire which is obtained from the combination of five different questionnaires from literature. In addition, information about product, process and marketing innovations and collaborations the company has engaged in the last three years is obtained through the interviews held with the owners or R&D managers of the companies. Whether there is any difference in the perceived innovation capability of the companies when product, process and marketing innovations and collaboration are considered is investigated by applying variance analysis. All data collected from micro and small sized software companies residing in ODTÜ Teknokent through questionnaires and interviews are analyzed by using SPSS 21.0 software. In conclusion, the existence of a positive relationship between factors of organizational climate, shared vision, transformational leadership and knowledge sharing and the perceived innovation capability of the company is proved. However, no difference in the perceived innovation capability of the companies when product, process and marketing innovations and collaboration are considered is identified.