Evaluation of potential run-of river hydropower plant sites using multi-criteria decision making in terms of environmental and social aspects
Potansiyel nehir tipi hidroelektrik santral alanlarının çok kriterli karar verme yaklaşımı ile çevresel ve sosyal açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 383039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Günümüz dünyasında elektrik enerjisi hayatın devamlılığı için vazgeçilmez ihtiyaç haline gelmiştir. Bu nedenle, enerji üretim kaynakları ülkeler için en önemli konulardan biridir, öyle ki her ülke enerji kaynaklarını verimli kullanmak için bir strateji geliştirmektedir. Bu noktada, enerji kaynaklarının sürdürülebilirliğinin de göz önünde bulundurulması gerekliliği hidroelektrik santrallerin öne çıkmasına neden olmaktadır. Diğer yandan hidroelektrik santrallerin sayısındaki hızlı artış, onların çevreye ve topluma olan etkilerinin kontrolünün kaybedilmesine yol açmıştır. Bu bağlamda, bu çalışmada nehir tipi hidroelektrik santraller için çevresel ve sosyal kriterler içeren bir karar verme metodolojisi geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında karar verme yöntemi olarak çok kriterli karar verme analizi kullanılmıştır. Çok kriterli karar verme analizini uygulamak için çevresel ve sosyal değerlendirmeler içeren on kriter belirlenmiş, bu kriterler“ve”,“veya”,“Sıralı Ağırlıklı Ortalama”ve“Doğrusal Ağırlıklı Ortalama”yöntemleri kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem Artvin / Şavşat bölgesinde beş nehir tipi hidroelektrik santral üzerinde uygulanmıştır. Örnek uygulama sonuçlar“ve”ve“veya”yöntemlerinin sonuçları kıyaslama imkânı vermediği, karar verme aşamasına katkı sağlamadığı,“Sıralı Ağırlıklı Ortalama”ve“Doğrusal Ağırlıklı Ortalama”yöntemlerinin ise faydalı sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca örnek uygulama sonuçlarına göre Gana en kabul edilebilir, Armutlu ise en kabul edilemez proje olmuştur. Örnek uygulamanın yapıldığı projelerin kabul edilebilirlik değerleri 0.17 ile 0.72 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy is an indispensable need of continuity of life in today's world. Therefore energy generation sources are one of the most important topics of countries, so that every country develops a strategy to use them efficiently. At this point, necessity of involving sustainability of energy sources in strategies makes hydropower energy become prominent. On the other hand, rapid increase in number of hydropower projects causes losing control of environmental effects of them. In this sense, a decision making methodology including environmental and social evaluation of run-of river hydropower plants is developed in the content of this study. In the scope of the study multi-criteria decision making (MCDM) analysis is used as decision making tool. For the MCDM analysis, ten environmental and social criteria are determined; for the aggregation of these criteria“and”,“or”,“Ordered Weighted Averaging”(OWA) and“Linear Weighted Averaging”(LWA) methods are used. Developed methodology is applied on five hydropower plants in Artvin/ Şavşat. Case study showed that“and”and“or”aggregation methods do not give chance to compare results and make no contribution to decision making process while OWA and LWA methods give useful results. Also, according to the case study implementation Gana is the most acceptable hydropower plant among five selected projects while Armutlu is the least acceptable one. Acceptability results of the case study implementation areas change between 0.17 and 0.72.