The evaluation of construction projects realized with public private partnership model in Turkey
Türkiye'deki kamu-özel işbirliği (KÖİ) modeli ile yürütülen inşaat projeleri uygulamalarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 383052
  2. Yazar: OSMAN CAN ÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türkiye'deki gelişmekte olan ekonomi ile birlikte kamu yatırım ve hizmetlerinin sağlanmasında Kamu-Özel İşbirlikleri (KÖİ) artan bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla birlikte gelecekteki KÖİ projelerinde daha uygulanabilir ve verimli işler geliştirme konusunda arzu bulunmaktadır. Bu çalışma karayolu, havaalanı, liman & marina, gümrük tesisi & gümrük kapısı, endüstriyel tesis & kentsel altyapı ve sağlık tesisi dâhil altı tip yaygın KÖİ modeli ile gerçekleştirilen kamu projesini ele almaktadır. Türkiye'deki tecrübeli çalışanlardan, kapsamlı literatür taraması ve uzman röportajları sonucunda belirlenen 30 adet yaygın olarak karşılaşılan problemlerin ciddiyetlerinin derecelendirmesi istenilmiştir. Sonuçlar KÖİ projelerinin gerçekleştirilmesi sırasında karşılaşılan en önemli üç problemi şöyle ortaya koymuştur:“Kamu kurumunun ihaleye çıkmadan önce ayrıntılı ön hazırlık çalışması yapmamış olması”,“Yatırım bedeli büyük olan projelerin piyasaya eş zamanlı sunulması sonucunda finans piyasasında darboğaz ve ek yüksek maliyetler oluşması”ve“Projeler kamuoyuna sunulmadan önce planlama ve proje önceliklendirme çalışmasının yetersiz yapılması”. Bununla birlikte, Türkiye'deki KÖİ sistemini geliştirmek için gerekli 30 potansiyel kritik başarı faktörünün (KBF) göreceli önemi araştırılmış ve en önemli faktörler;“Büyük-ölçekli KÖİ projelerinin önceliklendirilmesi”,“Kamu kurumları arasında yatırımların planlanması ve koordinasyonunun sağlanması”, ve ihale öncesi detaylı ön çalışma yapılması ile gerçekçi ve detaylı proje fizibilite çalışmalarının hazırlanması" olarak belirlenmiştir. Sonuçlar kamu ve özel sektör paydaşlarının kamu kurumlarına karşı güven sıkıntısı yaşadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Public–private partnerships (PPPs) are increasingly used in the public facilities and services provision with the growing economic development experienced in Turkey. However, there is an urge for more and better workable and efficient improved practices in future PPP projects. This research considers six types of common public projects in Turkey that are often delivered by the PPP method, including highway, airport, harbor & marina, custom facility & custom gate, industrial facility & urban infrastructure and health facility. Experienced practitioners in Turkey were asked to rank the severity of 30 commonly faced problems sought from a comprehensive literature review and expert interviews conducted in Turkey. The results show that the three most important problems in realizing PPP projects were“The lack of detailed preparation of public institute before tendering”,“Formation of additional high cost and downturn in the financial market as a result of simultaneous presentation of projects having huge investment cost”, and“Inadequate planning and prioritization of projects before presenting to the public”. In addition, the relative importance of 30 potential critical success factors (CSF) for improving PPP system in the Turkey was searched and the most important factors were determined as“Prioritization of the large-scale PPP projects”,“The planning and coordination of investments among public institutions”and“Conducting detailed pre-work before the tendering of projects and preparation of realistic and detailed project feasibility studies”. The findings indicate that the stakeholders from both public and private sectors have low confidence in the public institutions.