Numerical and experimental investigation of direct connected ramjet test facility
Boru bağlantılı ramjet test düzeneğinin nümerik ve deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 383051
  2. Yazar: BAŞAR ESİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL, DR. KEMAL ATILGAN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın temel amacı hava solumalı itki sistemlerinin yer seviyesi testlerinde kullanılan boru bağlantılı test düzeneklerinin modellemesini yapmaktır. Tez kapsamında boru bağlantılı ramjet test düzeneğinin kavramsal tasarımı yapılmıştır. Kavramsal tasarım baz alınarak zamana bağlı bir boyutlu nümerik model oluşturulmuştur. Nümerik modelin oluşturulmasında bir boyutlu hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı FLOWNEX kullanılmıştır. Doğrulama işlemi test sonuçları ile kıyaslanarak yapılmıştır. Doğruluğu tamamlanan nümerik model kullanılarak, test düzeneğinin dinamikleri ve tasarım parametreleri incelenmiştir. Nümerik model kullanılarak bir ramjet motorunun uçuş benzeşimi için gerekli koşulların test düzeneğinde sağlanabilmesi için bir test prosedürü geliştirilmiştir. Bu prosedür kullanılarak test koşulu oluşturulmuş ve nümerik model üzerinde ramjet motoru test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to make a numerical model of direct connected ramjet test facility which is used for ground tests of supersonic air breathing propulsion systems. Conceptual design of a direct connected ramjet test facility is performed. 1 dimensional transient numerical model is made according to this conceptual design. Numerical model is made by using 1 dimensional computational fluid dynamic code FLOWNEX. Validation of the numerical model is performed by comparison of test data. After the validation, numerical model is used to analyze the test facility dynamics and the design parameters. A procedure is developed to generate a test condition of a ramjet engine. This procedure is used to create a flight condition and a ramjet engine is tested on the numerical model.