Separation of lithium from brines
Tuzlu sulardan lityum ayrıştırılması
  1. Tez No: 383058
  2. Yazar: BARIŞ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ONDER OZBELGE, DOÇ. DR. YUSUF ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Lityum, otomotiv ve elektonik endüstrisi içerisinde uzun ömürlü, şarj edilebilir pillerde oldukça fazla kullanım alanı bulan değerli ve gelecek vaadeden bir metaldir. Dünya lityum reservlerinin kısıtlı olması, lityum ayrıştırma ve saflaştırma işlemlerinde mümkün olan en verimli yöntemin kullanılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı, sentezlenen çeşitli malzemeler kullanılarak sıvı-sıvı özütlemesi ve adsorpsiyon yöntemleri ile lityum ayrıştırma işlemlerinin verimini artırmaktır. Sıvı-sıvı özütlemesi yönteminde N-alkil formamitler (hekzil formamit, oktil formamit, dibutil formamit, dihekzil formamit) sentezlenmiş ve lityum ayrıştırma performansları hesaplanmıştır. Hekzil formamit, seyreltik LiCl çözeltileri için 25 oC'de 0.14 değeri ile literatürde tek bir çözücü için bahsedilen en yüksek dağılım katsayısını vermiştir. Adsorpsiyon yönteminde, lityum mangan oksitler (LiMnO) katı-katı ve hidrotermal reaksiyon yöntemleri ile farklı sıcaklık ve Li/Mn mol oranlarında sentezlenmiştir. En yüksek kapasite değerini veren adsorbentin performansı farklı pH, lityum ve rakip iyon (Na, K, Mg) derişimlerinde karakterize edilmiştir. LiMnO adsorbentlerin kapasite değeri seyreltik lityum klorür çözeltileri için pH:10.2'de ve sodyum, potasyum, magnezyum gibi rakip iyonlar varlığında, lityuma karşı yüksek selektivite ile 22.8 mg Li/g olarak bulunmuştur. Lityum mangan oksit parçaçıkları poli(stiren-maleik anhidrit-glisidil metakrilat) (PSMA) içine emdirilerek mikron boyutundan milimetre boyutunda boncuklara çevrilmiş ve adsorpsiyon kolonunda kullanılmıştır. PSMA ilk defa bu çalışmada boncuk sentezinde kullanılmış, şişme ve kendi kendine çapraz bağlanma özellikleri ile önceki benzerlerinden üstün sonuçlar vermiştir. Yapay tuzlu su, Çamaltı konsantre deniz suyu ve Bigadiç bor kili özütü ile yapılan deneyler sonucunda PSMA-LiMnO boncukları ile doldurulmuş kolonun performansı ölçülmüştür. Tuzlu sular içerisinde bulunan lityum konsantrasyonu 0.43 ppm'den 1675.6 ppm'e kadar çıkartılmış ve rakip iyonların konsantrasyonu kayda değer biçimde düşürülmüştür. Kolon ürünü çözelti LiMnO ile direk muamele edildiğinde 3200 ppm Li derişimine ulaşılmıştır. Bu değer lityum pil endüstrisinde hammadde olarak kullanılan Li2CO3 üretimi için gerekli minimum konsatrasyon değerinin üzerindedir. PSMA-LiMnO boncukları kullanılarak uygulanan adsorpsiyon tekniği, tuzlu sulardan endüstriyel lityum ayrıştırma yöntemleri arasına girmeye aday, umut vaadeden bir metot olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lithium is one of the valuable and promising metals having extensive potential use in long lasting rechargeable batteries in automotive and electronics industry. Regarding scarcity of world lithium reserves, the most efficient method must be utilized in lithium separation and purification process. The scope of this study is to increase the efficiency of lithium separation by liquid-liquid extraction and adsorption methods with various materials synthesized throughout the study. In liquid-liquid extraction method, N-alkyl formamides (hexyl formamide, octyl formamide, dibutyl formamide, dihexyl formamide) were synthesized and lithium separation performances were evaluated. Hexyl formamide was found to have a distribution coefficient of 0.14 for LiCl in dilute concentrations at 25 oC which is the largest value cited in the literature for a single solvent so far. In adsorption method, lithium manganese oxides (LiMnO) were synthesized with solid-solid and hydrothermal reaction procedures under different temperature and Li/Mn ratios. The performance of the adsorbent with the highest capacity value was characterized at different pH, lithium and foreign ion (Na, K, Mg) concentrations. It was found out that, LiMnO adsorbent has a capacity value of 22.8 mg Li/g adsorbent at pH:10.2 in dilute lithium chloride solutions with a very high selectivity towards foreign ions such as sodium, potassium and magnesium. In order to employ LiMnO adsorbents in an adsorption column, micron sized particles were impregnated into millimeter sized beads made of poly(styrene-maleic anhydride-glycidyl methacrylate) (PSMA) by precipitation method. PSMA has been utilized in bead formation process for the first time in this study and gave superior results compared to previous analogs in terms of its swelling and self-crosslinking ability. The column performance filled with PSMA-LiMnO beads were evaluated with artificial brine, concentrated brine taken from Çamaltı Salina (İzmir) and boron clay extract taken from Bigadiç. The lithium concentration in brines was increased from 0.43 ppm to 1675.6 ppm while reducing the foreign ion concentrations significantly in adsorption column. The post treatment of the column product with LiMnO resulted in a solution with 3200 ppm Li. That concentration is above the required minimum concentration for Li2CO3 production, which is the raw material for lithium battery industry. The adsorption method, utilizing new PSMA-LiMnO beads in a column was found as a promising candidate for practical use in conventional separation of lithium from brines.