Numerical and experimental investigation of tubeaxial fan noise
Tüp eksenel fan gürültüsünün sayısal ve deneysel yöntemlerle araştırılması
- Tez No: 383059
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, tüp eksenel fan gürültüsü sayısal ve deneysel olarak ve blokaj plakasının tüp eksenel fan gürültüsüne etkisi deneysel olarak çalışılmıştır. Hava akışı kaynaklı gürültüleri tahmin etmek için hesaplamalı aero-akustik metodu kullanılmıştır. Yöntem akış çözücü ile dalga denklemi çözücüsünün bağlaşık kullanımından oluşmaktadır. Durağan olmayan akış analizi URANS (Unsteady Reynolds Average Navier Stokes Equation) yöntemiyle ve akustik yayılım analizi Ffowcs-Williams & Hawkings akustik modeliyle FLUENT kullanılarak yapılmıştır. Sayısal çalışmaların güvenirliği tüp eksenel fan için yapılan analiz değerlerinin tüp eksenel fanın kontrollü ses ölçümü ile elde edilen ses basıncı düzeyi değerleriyle uyumlu olması ile sağlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda tüp eksenel fan gürültüsü özellikleri ile ilgili sayısal ve deneysel bilgiler elde edilmiştir. Ayrıca, blokaj plakasının tüp eksenel fan gürültüsünü nasıl etkilediğine dair deneysel bilgiler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the noise characteristic of a tube axial fan is investigated numerically and experimentally. The effects of blockage plate in front of the tube axial fan on the tube axial fan noise level are experimentally investigated. A computational aero-acoustic method is used to predict the flow induced fan noise. This method couples a flow solver and a wave equation solver. Unsteady flow analysis is performed with URANS (Unsteady Reynolds Average Navier Stokes Equation) method while acoustics radiation is computed with Ffowcs-Williams & Hawkings acoustics model in FLUENT. The numerical results is verified by a reasonably good agreement between numerical sound pressure level (SPL) of the tube axial fan in free-field and sound pressure level provided by acoustical measurement of the tube axial fan. The numerical and experimental studies give information about characteristics of the tube axial fan noise and about the effects of the blockage plate on fan noise level.