Dynamic modeling and control of a hybrid fin actuation system for an air-to-air missile
Havadan havaya füzeler için melez kanatçık tahrik tasarımı ve modellenmesi
- Tez No: 383061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU, YRD. DOÇ. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Havadan-havaya füzeler yüksek manevra kabiliyeti gerektirmektedir. Bu yüksek manevra kabiliyetini yakalamak için melez kanatçık tahrik sistemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada aerodinamik yüzeylerin kontrolü ve itki vektör kontrolü sistemi içeren melez bir kanatçık tahrik sistemi tasarlanmıştır. Hem aerodinamik hem de itki vektör kontrol yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu sistemlerden hava-hava füzesi için en uygun ikiliye karar verilerek sistemin üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu sistem için PID, H∞ ve ikinci derece H∞ kontrolcüler tasarlanmıştır. Bu kontrolcüler hem benzetim ortamında hem de sistem üzerinde denemiştir. Son olarak sistem için çift döngülü, her iki döngüsünde de H∞ kontrolcü olan kontrolcüyle test edilmiş ve elde edilen sonuçlar diğer kontrolcülerle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air-to-air missiles require high maneuverability. In order to obtain high maneuverability, hybrid fin actuation systems are used. In this study, a hybrid fin actuation system which is composed of aerodynamic control surfaces and thrust vector control is designed. Both aerodynamic and thrust vector control types are explained and the most suitable pair is determined for air-to-air missile. Then, the designed system is physically constructed and system identification procedure is performed. After that three different controllers PID, H∞ and 2-DOF H∞ controllers are designed and tested on both on the real system and simulation environment. Finally, all the results are compared with the cascaded H∞ controller.