Modelling long term morphological change using Xbeach
Uzun dönemli morfolojik değişimlerin Xbeach kullanılarak modellenmesi
- Tez No: 383060
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. IŞIKHAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Xbeach modeli, iki boyutlu derinlik ortalamalı hidrodinamik ve morfolojik numerik model, Yumurtalık, Adana, Türkiye bölgesinin uzun dönemli sediman taşınım karakteristiği ve morfolojik değişimlerin belirlenmesinde kullanılmıştır. İlk olarak, sediman taşınım tipleri ve bu taşınım tiplerini modellemede kullanılan mevcut modeller kısaca anlatılmıştır. İkinci olarak, XBeach modelinin genel yapısı, belirlenmesi gereken sınır koşullar ve model parametreleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü olarak, çalışma bölgesinin dalga iklimi belirlenmiş ve numerik modelde derin deniz sınır koşulları olarak kullanılan temsili dalgalar sunulmuştur. Çalışma bölgesi için belirlenen dalga koşulları kullanılarak, model parametrelerini belirlemek amacıyla bir kalibrasyon çalışması yapılmıştır. Kalibrasyon çalışmasında, 2006 ve 2009 yıllarında kıyıya doğru profiller olarak alınan saha ölçümleri, ilk ve son batimetrik haritalar olarak kullanılmıştır. Daha sonra, kalibrasyon çalışması sonucunda belirlenen parametreler ile 2009 ve 2011 yıllarına ait saha ölçümleri kullanılarak modelin doğruluk çalışması yapılmıştır. Model sonuçları saha ölçümleri ile karşılaştırılmış, sonuçların hem niteliksel hem de nicel olarak uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Saha ölçümleri sonuçlarına göre, Yumurtalık bölgesinde kıyıya doğru sediman taşınımının baskın olduğu gözlemlenmiştir. Benzer olarak, model sonuçlarında da baskın sediman taşınımının kıyıya doğru olduğu belirlenmiştir. Yapılan tüm bu çalışma sonucunda, Xbeach modelinin, uzun dönemli morfolojik değişimleri numerik olarak modellemede düşünülebileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the XBeach Model, a two-dimensional depth averaged coupled hydrodynamic and morphologic numerical model, is used to determine the long-term behaviour of sediment transport process and morphological changes in Yumurtalık region in Adana, Turkey. Firstly, general information about the types of sediment transport processes and available coastal numerical models is given. Secondly, the structure of XBeach model, the boundary conditions and the model parameters that need to be defined are briefly discussed. Thirdly, the wave climate of the study area is studied and the representative waves that are used as the offshore wave boundary conditions in the numerical model are presented. Using the wave conditions obtained for the study area, a calibration study for the numerical model is first performed to determine the model parameters. In the calibration study, the field data composed of cross-shore profile measurements for the years 2006 and 2009 are used as initial and final bathymetries. Then, using the model parameters obtained from the calibration study, the numerical model is applied to the field measurements taken in 2009 and 2011, as a verification study. The model results are compared with the field measurements and they are found to be generally in agreement both qualitatively and quantitatively. According to the results of field measurements, it is observed that there exists a cross-shore dominated sediment transport in Yumurtalık region. A similar behaviour is also observed from the model results. From this study, it is found that XBeach might be considered as a numerical tool that can be applied in such medium to long term morphological modelling problems.