Flutter characteristics of plate like structures
Plaka benzeri yapıların çırpıntı karakteristikleri
- Tez No: 383063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, plaka benzeri yapıların sıkıştırılamaz akıştaki çırpıntı karakteristikleri ticari çırpıntı analiz programı ZAERO© ile yapılan çırpıntı analizleri ile ART'de yapılan çırpıntı testleri sonuçlarının karşılaştırılması ile incelenmiştir. İlk olarak 5x125x1000 mm boyutlarında dikdörtgen polikarbonat plaka incelenmiştir. Bu durumda, analiz ve test sonuçları birbirleri ile uyumldur. İkinci test kalemi ise 1/10 ölçekli F-16 savaş uçağı boyutlarındaki PC plakadır. Bu durumda, plaka çeşitli boyutlardaki harici yükleri taşıyabilecek kabiliyettedir. Bu plaka için yapısal ankastre sınır koşulunu iki farklı biçimde modellemek suretiyle iki farklı çırpıntı analizi yapılmıştır. İlk sınır koşulunda plaka alt tarafından sabitlenmiştir, ikinci sınır koşulunda ise plaka hem alt tarafından hem de kenar yüzeylerinden sabitlenmiştir. Ayrıca bu test kalemi için darbe çekici ile modal test yapılmıştır. Modal test sonuçları plakanın sadece alt kısmının sabitlendiği ilk yapısal sınır koşulu ile yapılan modal analiz sonuçlarının plakanın alt kısmının yan yüzeyleri ile birlikte sabitlendiği ikinci yapısal sınır koşulu ile yapılanlara kıyasla daha gerçekçi olduğunu göstermektedir. Bu sebeple, çırpıntı analizinde modal analiz sonuçları kullanılacaksa bile, daha kesin çırpıntı analiz sonuçları elde etmek için modal analiz sonuçlarını doğrulayacak bir modal test yapılmalıdır. Bu plakanın sonuçları kullanılarak ZAERO© 'nun iki farklı çözüm metodu da, K-metod ve g-metod, karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, flutter characteristics of plate like structures in incompressible flow are investigated by comparing the results of commercial flutter analysis program ZAERO© with wind tunnel tests conducted in Ankara Wind Tunnel (ART). Firstly, a rectangular polycarbonate (PC) plate, 5x125x1000 mm in dimensions, is investigated. In this case, analysis and test results are in good agreement with each other. Second test item is a 1/10 scaled F-16 wing like PC plate. In this case, the plate is capable of carrying external stores in different dimensions. Two different flutter analysis are conducted for this plate by using two different fixed end structural boundary conditions. In the first boundary condition, the plate is fixed from its bottom; in the second boundary condition, the plate is fixed from both bottom and side surfaces of the plate. Moreover, modal test is conducted by impact hammer for this test item. Results of this modal test indicates that modal analysis result using the first structural boundary condition, in which only bottom of the plate is fixed, is more realistic than the modal analysis result using the second structural boundary condition, in which the bottom of the plate with its side surfaces are kept fixed. Therefore, even if the modal analysis results are used for the flutter analysis, a modal test should be conducted in order to validate the modal analysis results to have accurate flutter analysis results. A comparison between two different solution methods of ZAERO© , namely K-method and g-method, is also done by using the results of second test item.