An investigation of ductile fracture criteria for sheet metal forming
Sac şekillendirme işlemi için sünek kırılma kriterilerinin araştırılması
  1. Tez No: 383064
  2. Yazar: SHAHRAM ABBASNEJAD DIZEJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Derin çekme, metal levhaların zımba yardımıyla kalıp içinde şekillendirildiği bir sac şekillendirme işlemidir. Asal yüzey gerinimlerinin kritik sınırlarını gösteren şekillendirilebilirlik şeması sacın şekillendirilebilirliğinin değerlendirilmesinde kullanılan önemli bir yaklaşımdır. Şekillendirilebilirlik şemasının hesaplanmasında kullanılan teorik yöntemlerin çoğu gerinim yoluna bağlıdır ve boyun yapma veya kırılmanın nerede olacağına açıklık getirememektedir. Bu sorun gerilmeye dayanan şekillendirilebilirlik sınırları kullanılarak çözülebilmektedir, ancak bu yöntemin sayısal uygulaması zordur ve bazı durumlarda güvenilir sonuçlar vermemektedir. Bu konu ile ilgili diğer bir yaklaşım da sünek kırılma kriterlerinin kullanılmasıdır. Sünek kırılma kriterlerinin amacı sac şekillendirme işlemlerinde kopmanın nerede olacağını belirlemek ve şekillendirme şemalarının gerinim yoluna bağlı olmasından kaynaklanan prolemleri ortadan kaldırmaktır. Bu tezin amacı sünek sac şekillendirme işlemlerinde kopmanın öngörülmesini sağlayacak bir sünek kırılma kiriterinin geliştirilmesidir. Önerilen kriterin algoritması, kullanıcı-tanımlı malzeme altprogramları vasıtasıyla, ticari bir açık sonlu elamanlar programına uygulanmıştır. Yeni geliştirilmiş olan yapısal modeller uygun pekleşme bağlantıları ile birlikte programda kullanılmıştır. Sayısal analizlerin sonuçları bilinen diğer kriterler ile karşılaştırılmıştır. Yeni geliştirilen sünek kopma kriteri kullanılarak elde edilen sonuçları doğrulamak amacıyla deneyler yapılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda, yeni geliştirilen sünek kırılma kiriterinin etkili bir şekilde kullanılabileceği ve kopma başlangıcını var olan diğer kriterlere göre daha iyi belirlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Deep drawing is a sheet metal forming process in which a sheet metal stock, commonly referred to as a blank, is drawn into a die by a punch. Forming limit diagram (FLD), a representation of the critical combination of the principal surface strains, is an important concept utilized for the evaluation of the formability of sheet metals. Most of the theoretical methods for determining FLDs are strain-path dependent and cannot exactly clarify the location of necking or fracture. Using stress-based forming limits (FLSD) can resolve this problem, but numerical implementations of the FLSDs are difficult and sometimes not reliable. Another way to determine the limits of formability is to apply a ductile fracture criterion (DFC). The main goal of ductile fracture criteria is to predict the location of the fracture in the sheet metals and overcome the deficiency of strain path dependency of FLDs. The objective of the present thesis work is to develop a robust DFC for sheets. The algorithm of proposed criterion is implemented into a commercial explicit finite element code by using user-defined material subroutines. Recently developed constitutive models are used with appropriate hardening rules in the explicit code. The results of numerical implementations are compared with the results of the other known criteria and the experimental tests to validate the newly developed criterion. It is observed that the newly developed ductile fracture criterion can be used efficiently for different materials and predicts the fracture initiation better than the existing DFCs.