Computer code development for numerical solution of depth integrated shallow water equations to study flood waves
Taşkın dalgalarını çalışmak amacıyla derinlik entegreli sığ su denklemlerinin nümerik çözümü için bilgisayar kodu geliştirilmesi
  1. Tez No: 383069
  2. Yazar: BEHİYE NİLAY İŞCEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada nüfusun en kalabalık olduğu bölglerin sel felaketlerine karşı savunmasız yerler olması nedeniyle sel baskınları en çok karşılaşılan doğal afetlerdir. İklim değişikliği, nüfus artışı, arazi kullanımında değişim, sulama, ormansızlaşma ve taşkın havzalarındaki kentsel yerleşim, sel felaketlerinin giderek daha şiddetli ve daha sık görülmesine sebep olmaktadır. Sel risk değerlendirmesi, öncelikli olarak, taşkın dalgalarının doğal nehir yataklarından, nüfus yoğunluğu fazla olan kentsel alanlara kadar olan arazi üzerinde hidrolik davranışını tanımlayan matematiksel bir modelin sayısal çözümüne ihtiyaç duyar. Bu tez, prizmatik kanal içerisindeki dikdörtgen biçimli bir engelin etrafında gelişen akım için derinlik entegreli sığ su denklemlerini çözmek amaçlı bir bilgisayar kodu geliştirilmesi ve bunun doğrulamasını amaçlamaktadır. Olası tüm akım durumlarını araştırmak için, yüksek çözünürlüklü şok yakalayan bir algoritma uygulanmaktadır. Çeşitli akım konfigürasyonları için sınır koşulları dikkate alınmaktadır. Geliştirilen programın korunumu sağlaması, çözüm ağı adaptasyonu ve hesaplama kararlılığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Floods are the most common natural risks to human beings because the most populated areas in the world are vulnerable to flood disasters. Floods are likely to become increasingly severe and more frequent due to climate change, population growth, change of land use, irrigation, deforestation and urban development inside the flood plains. Inundation risk assessment primarily requires numerical solution to a mathematical model, which appropriately describes hydraulics of flood waves over terrains including natural river beds to highly populated urban areas. This thesis aims the development and the validation of a computer code to solve the depth integrated shallow water equations for flow around a rectangular obstacle in a prismatic channel. A high-resolution shock capturing solution algorithm is implemented to investigate all possible flow cases. Boundary conditions for various flow configurations are considered. Conservativeness, grid adaptivity and computational stability are investigated features of the code developed.