Assessment of tsunami resilience of ports by high resolution numerical modeling: A case study for Haydarpasa Port in the sea of Marmara
Limanların tsunami dayanıklılığının yüksek çözünürlüklü sayısal modelleme ile değerlendirilmesi: Marmara denizindeki Haydarpaşa limanı için örnek bir çalışma
  1. Tez No: 383068
  2. Yazar: BETÜL AYTÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tsunami dayanıklılığı değerlendirmesi, etki hafifletme stratejilerinin belirlenmesi amacıyla kullanılır. Bu nedenle modelleme sonuçlarının en yüksek güvenilirlik ve hassasiyet ile elde edilmesi gereklidir. Marmara Denizi'nde yer alan Haydarpaşa Limanı, limanların denizden gelen felaketlere karşı olan hassas yapıları nedeniyle tsunami değerlendirme çalışması için seçilmiştir. Bu bölge aynı zamanda, son 2000 yıllık zaman içerisinde 35 tsunami meydana gelen Kuzey Anadolu Fay Hattı bölgesinin batı kesiminde yer aldığı için tsunamilere yatkındır. Bu çalışmanın amacı en etkili deniz dibi depremi kullanılarak Haydarpaşa Limanı'nın tsunamiye dayanıklılığının yüksek çözünürlükle değerlendirilmesi olduğu kadar, veri (gerçek) ve model (sayısal) çözünürlülüğünü yüksek seviyeye çıkarmanın ve binaların yükseklik verisi olarak özellikle ilavesinin olası etkilerini tartışmaktır. Bu amaçla, tsunami benzetim ve görselleştirme kodu olan NAMI DANCE ile çeşitli sayısal hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Haydarpaşa Limanı'nın dayanıklılığında dalgakıranların önemi büyüktür. Limanın dayanlıklılığını arttırmak için başlıca gereksinim dalgakıranların güçlendirilmesidir. Böylece liman içinde daha az kabarma ve liman etrafında daha az su baskını sağlanabilir ve liman işlemleri devam ettirilebilir. Aksi takdirde, böyle bir tsunami bu şehirleşmiş alanı sosyal ve ekonomik açıdan olumsuz etkileyecektir. Tsunami modelleme çalışmalarında, en yüksek model ve veri çözünürlülüğü en hassas sonuçların elde edilmesini sağlar. Ancak, mevcut veri çözünürlülüğünün hesaplanan sonuçlar üzerindeki etkisi model çözünürlülüğü ile karşılaştırıldığında daha fazladır. Bu nedenle, yeterli kalitede veri olduğı sürece ihtiyaca göre uygun bir model çözünürlülüğü belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
Assessment of tsunami resilience is used to determine proper mitigation strategies. Thus, it is essential to obtain modeling results in highest confidence and accuracy. Haydarpasa Port in the Sea of Marmara is selected for tsunami assessment study due to vulnerable nature of ports against marine related disasters. The region also tends to have tsunamis since it is located on the western part of the North Anatolian Fault zone where 35 tsunamis occurred in last 2000 years. The aim of this study is assessment of tsunami resilience of Haydarpasa Port with high resolution models according to most effective submarine earthquake as well as to discuss possible effects of increasing data (actual) and model (numerical) resolution to high level and including existing structures specifically as elevation data. Various numerical computations are performed with tsunami simulation and visualization code NAMI DANCE for this purpose. The breakwaters are very important for the resilience of Haydarpasa Port. Main requirement to enhance its resilience is to strengthen the breakwaters. Thus, less amplification inside the port and less inundation of port environs can be obtained and port operations can be continued. Otherwise, such a tsunami will negatively affect this urbanized area by considering economic and social aspects. The highest model and data resolution lead to most accurate results in tsunami modeling studies. However, resolution of available data is more effective on calculated results in comparison with model resolution. Thus, it is possible to determine a proper model resolution according to needs providing that data resolution is sufficient.