Ferritin nanocage as a magnetic carrier
Manyetik taşıyıcı olarak ferritin nanokafesi
  1. Tez No: 383083
  2. Yazar: TUĞBA NUR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ferritin protein kafeslerine; biyolojik önemi, material sentezi için kullanışlı bir platform olması ve aynı zamanda fonksiyonellik kazandırmak için dış yüzeyinin modifikasyonuna olanak sağlaması açısından, büyük bir ilgi duyulmaktadır. Bu çalışmada, ferritin iç boşluğunda demir oksit nanoparçacıkları sentezlenmiştir (manyetoferritin). Radyoaktif olmayan renyum çapraz bağlayıcı olarak glutaraldehit kullanılarak histidin molekülleri protein kafesin dış yüzeyine bağlanmıştır. 185Re aynı zamanda manyetoferritine de bağlanmıştır. Histidin ile modifiye edilmiş manyetoferritine bağlanan renyum, modifiye edilmemiş manyetoferritin yüzeyine bağlanana göre ~ 6 kat daha fazla bağlanmıştır ve hazırlanan biyomateryal insan kan serumunda 3 günden sonra 88% ± 1.8 oranında kararlılığa sahiptir. Hazırlanan biyomateryalin toksisite ve hücre içi alım deneyleri MCF-10 (sağlıklı) ve MDA-MB-231 (kanserli) hücre hatlarında test edilmiştir. Hücrelerin 3 gün boyunca işlem görmesinin ardından apoferritin için hala biyouyumluluk korunmaktadır. Yani, apoferritin kullanımı düşük bir toksisite ile kanser tedavisi için umut vadetmektedir. Nanoparçacıkların hücrelerin içine alımı 4 saatte artmıştır ve kanserli hücreler sağlıklı hücrelere göre daha fazla alım göstermiştir. Manyetoferritin nano kafeslerinin manyetik rezonans görüntüleme için relaksasyon ve peroksidaz benzeri aktivite özellikleri üzerine demir yükleme faktörünün etkisi incelenmiştir. r2 relaksasyon ve peroksidaz benzeri özellikleri demir yüklemesi arttıkça artış göstermiştir. Yüksek r2 relaksasyon değeri manyetoferritinin yüksek etkinlikle T2 kontrast ajanı olarak kullanılabileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
There is a large focus on ferritin protein cages due to its biological importance, its behaviour as a useful platform for material synthesis and also providing chemical modification of the exterior surface to create functionality. In this study, iron oxide nanoparticles were synthesized within the cavity of the ferritin (magnetoferritin). Non-radioactive rhenium was incorporated on the protein exterior via conjugation of histidine molecules by using glutaraldehyde crosslinker. 185Re was also bound to magnetoferritin. The rhenium was bound to histidine modified magnetoferritin surface ~ 6 fold more than those bound directly to non-modified magnetoferritin surface and it has the stability of 88% ± 1.8 after 3 days in human blood serum. The toxicity and cellular uptake experiments of prepared biomaterial were tested in MCF-10 (healthy) and MDA-MB-231 (cancerous) cell lines. The biocompatibility is still protected for apoferritin after treatment with cells for 3 days. Thus, utilizing apoferritin holds promise for cancer therapy with a reduced toxicity. The uptake of nanoparticles by the cells increased in 4 hours and cancerous cells exhibited the highest uptake than healthy cells. The effect of iron loadings on relaxivities for MRI application and peroxidase-like activity of magnetoferritin were also investigated. r2 relaxivity and peroxidase-like properties of magnetoferritin showed an increase as the iron loadings increase. The high r2 relaxivity shows that magnetoferritin may serve as T2 contrast agent with high efficiency.