Characterization of adsorption-desorption properties of oxygen and water on mixed oxides
Karışık yapılı metal oksitlerde oksijen ve su adsorpsiyon-desorpsiyon özelliklerinin karakterizasyonu
  1. Tez No: 383084
  2. Yazar: CİHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın kapsamı termodinamiğin temel ilkeleri üzerinden iki adımlı termokimyasal ısı depolama uygulamaları için bir aday malzeme belirlemek üzere metodoloji geliştirilmesini içermektedir. Depolanmış termokimyasal enerjinin kullanılarak H2O'dan H2 ve CO2'dan CO üretilmesinin uygulanabilirliği teorik ve deneysel olarak gösterilmiştir. Metal oksit seçim kriterleri taşınım, kinetik ve termodinamik sınırlamalar olarak seçilmiştir. Bunun sonucunda Co3O4 ileri incelemeye değer kabul edilmiştir. Co3O4'ün CoO'e termal dekompozisyonun kinetiği deneysel olarak ölçülmüştür. Tekrarlanan deneylerde CO2 ve H2O termal dekompozisyon ile indirgenmiş kobalt oksidi tekrar oksitlemek için oksidasyon maddesi olarak kullanılmıştır. Co3O4/CoO redoks çifti güncel literatürde sunulan alternatiflere kıyasla su ayrıştırma tepkimesi için çarpıcı sonuçlar göstermektedir. Makroskopik ölçekteki ısı ve kütle aktarım sınırlamaları hakkındaki daha ileri çalışmalar COMSOL® Multiphysics platformu kullanılarak yapılmıştır. Son olarak, kobalt membran reaktör kullanılarak sentez gazı üretimi teorik olarak incelenmiştir. Membran reaktörler üzerine modelleme çalışmaları kobalt oksit için gelecek vaadeden sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this study includes the development of a methodology to determine a candidate material for two step thermochemical heat storage applications via fundamental principles of thermodynamics. The feasibility of utilizing stored thermochemical energy to produce CO from CO2 and H2 from H2O was demonstrated theoretically and experimentally. Metal oxide selection criteria were chosen as transport, kinetic and thermodynamic constraints. As a result Co3O4 was considered worthy of further investigation. Thermal decomposition kinetics of Co3O4 to CoO were measured experimentally. CO2 and H2O were used as oxidants to reoxidize cobalt oxide reduced by thermal decomposition in repeated experiments. Co3O4/CoO redox couple has shown outstanding results for water splitting reaction compared to presented alternatives in the recent literature. Further studies on heat and mass transfer limitations in macroscopic scale were performed using COMSOL® Multiphysics platform. Finally, syngas production using cobalt membrane reactors was probed theroretically. Modeling studies on membrane reactors indicated promising results for cobalt oxide.