Mezofilik anaerobik reaktörlerde Cr+3 toksisitesinin incelenmesi
The Examination toxicity of trivalent chromium in mesophilic anaerobic reactors
  1. Tez No: 38310
  2. Yazar: LEVENT YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CUMA BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
V. ÖZET MEZOFİLİK ANAEROBİK REAKTÖRLERDE Cr*3 TOKStSİTESİNİN İNCELENMESİ Anacrobik arıtma sistemlerinde ağır metal loksisitesi son yıllarda bir çok çalışmanın konusu olmuştur. +3 değerlikli kromun arıtma verimine etkisinin incelendiği bu çalışmada Cr+\ CrCb.öHiO bileşiği şeklinde kullanılmıştır. Reaktörlerin normal çalışma şartlarında arıtma verimlerinin belirlenmesi için glükoz beslemesi yapılmıştır. Verilen glükoz miktarlarım clünıüııe edecek besin maddeleride reaktörlere dozlanarak, mezofilik şartlarda KOİ giderme verimi incelenmiştir. Verim % 85'lik değere ulaştığında ve KOİ değeri sabit kaldığında krom dozlamalarma geçilmiştir. İlk aşamada 20 mg/ll ve 50 mg/lt Or+3 değerleri sırasıyla 1. ve 2. reaktöre dozlanmıştır. Dozlamaların yapıldığı ilk 10 gün içerisinde KOİ giderme veriminin kısmi olarak azaldığı gözlenmiştir. Son aşamada reaktörler içindeki Cr+J konsantrasyonları sırasıyla 150 mg/lt ve 100 mg/lt olacak şekilde ayarlanmış ve KOİ giderme verimleri düşmüştür. İkinci 10 günlük periyotta 3.gümlen sonra KOİ değerleri sabit kalmıştır. Bu çalışmanın sonucunda -t-3 değerlikli kromun mezofiiik şartlardaki anacrobik populasyonlar üzerinde loksik etki yaptığı belirlenmiştir. Bu loksik etkinin konsantrasyona bağlı değişimi incelenmiş ve 2C mg/1 ile 150 mg/1 arasındaki CrT" konsantrasyonlarının metanojenik aktivileye etki ettiği, 150 mg/l'lik konsantrasyonun üstünde çalışma veriminin %45 kadar azaldığı tesbit edilmiştir. 60
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY THE EXAMINATION OF TOXICITY OF TRIVALENT CHROMIUM IN MESOPHILIC ANAEROBIC REACTORS In recent years, heavy metal toxicity in Anaerobic Treatment Systems has been a subject of many studies. İn this study, the solution of CrCİ3.6H20 was used and the effect of trivalent chromium to the treatment efficiency was observed. In mcsopiiilic conditions to obtain the COD removal efficiency, this is fed with glucose. Feed solution which eliminates the amount of fed glucose is injected through the reactors and the COD removal efficicny was examined. At the first step, when the efficiency reached to 85% and the value of COD was stablised, the chromium solution of 20 mg/1 and 50 mg/I was injected respectively to the reactors. During the first 10 days it was observed that the COD removal efficiency reduced partially. At the second step, the amount of trivalent chromium concentrations were 150 mg/I and 100 mg/1 respectively and in this instance the COD removal efficiency continued to reduce. During the second 10 days period, the COD values has stablised after first 3 days. At the result of this study, the toxic effect of trivalent chromium to the anaerobic populations is determined. The change of this toxic effect according to concentrations (20- 150 mg/1) is examined to the effect of methanogenic activity. The treatment efficiency is observed to reduce approximately 45% after 150 mg/1 of concentration.