Vitamin D eksikliği olan menopoz öncesi kadınlarda subklinik ateroskleroz belirteçlerinin incelenmesi ve Vitamin D replasmanının bu belirteçler üzerindeki etkisinin araştırılması
Markers of subclinical atherosclerosis in premenopausal women with Vitamin D deficiency and effect of Vitamin D replacement
- Tez No: 383134
- Danışmanlar: PROF. DR. SADBERK LALE TOKGÖZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar vitamin D eksikliği ile kardiyovasküler hastalıklar, özellikle de ateroskleroz arasında bir ilişki olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada genç kadınlarda çok yaygın olarak görülen vitamin D eksikliğinin, bu kadınlarda ateroskleroz gelişimi üzerindeki etkisi henüz bilinmemektedir. Bu çalışmada vitamin D eksikliği olan menopoz öncesi sağlıklı kadınlarda subklinik ateroskleroz belirteçlerinin incelenmesi ve 6 aylık vitamin D replasmanının bu belirteçler üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 31'i hasta grubu, 27'si kontrol grubu olmak üzere 58 kadın alınmıştır. Çalışmaya alınan tüm kadınlarda çalışma başlangıcında, hasta grubundaki kadınlarda ilave olarak 6 aylık vitamin D replasmanı sonrasında karotis arter intima media kalınlıkları (kİMK), FMD yöntemi ile endotel fonksiyonları, endotel progenitör hücre sayıları ve serum IL-10, IL-13, IL-17 ve IFNγ düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışma başlangıcında yapılan ölçümler sonucunda kİMK'nın hasta ve kontrol gruplarında benzer olduğu görülmüştür (0.45± 0.02 vs 0.44± 0.02 mm, p=0.275). Buna karşın; FMD değerlerinin hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük olduğu saptanmıştır (9.9± 1.3 vs.
Özet (Çeviri)
Recent studies have demonstrated that a relationship might exist between vitamin D deficiency and cardiovascular diseases, especially atherosclerosis. Vitamin D deficiency is prevalent among young women who are inhabitants of a region including Turkey and its role on development of atherosclerosis in this population has not been elucidated yet. The aim of this study is to evaluate the markers of subclinical atherosclerosis and the impact of vitamin D replacement in a cohort of vitamin D deficient premenopausal women. 31 patients and 27 control subjects were included in the study. Baseline carotid intima media thickness (cIMT), endothelial functions determined by flow-mediated dilatation (FMD), endothelial progenitor cell count and serum IL-10, IL-13, IL-17 and IFNγ levels of the study population were measured. In patients who were given vitamin D replacement therapy, measurements were repeated at the sixth month. Baseline cIMT measurements were similar in the patient and control groups (0.45± 0.02 vs 0.44± 0.02 mm, p=0.275). However, baseline FMD were found to be lower in the patient group (9.9± 1.3 vs.