HIV/AIDS olgularında kemik metabolizması ve kemik hastalıklarının yönetimi
Management of bone metabolism and bone diseases in HIV/AIDS cases
  1. Tez No: 881130
  2. Yazar: SEICHAN KETENTZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ GÖKENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, HIV ile yaşayan bireylerde kemik metabolizması bozukluklarını incelemek, gerektiğinde tedavi etmek ve düzenli bir şekilde izlemek suretiyle bir protokol oluşturmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Katılımcılar 1 Ocak 2017-31 Aralık 2021 arasında dâhil edilmiştir. 1 Mart 2019-31 Aralık 2021 tarihlerinde HIV tanısı alanlara (yeni tanı grubu) ART başlanmadan önce DEXA taraması yapılmıştır. 1 Mart 2019'dan önce HIV tanısı almış ve halen izlemdeki hastalar ise (takipli hasta grubu) kliniğimizde DEXA taramasına başlanan 2017 yılından itibaren DEXA taraması yapılmış olan hastalardır. Çalışmaya alınan hastalarda kemik mineral yoğunluğu (KMY) ölçümleri ve bu ölçümlere etki edebilecek çeşitli faktörler incelenmiştir. Hastaların kontrol DEXA ölçümleri başlangıç DEXA ölçümleri ile karşılaştırılmış ve KMY değişimleri kaydedilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 153 hasta alınmıştır (%55,6'sı yeni tanı, %44,4'ü takipli). Yeni tanı ve takipli hastaların sırasıyla %91,8'i ve %79,4'ü erkektir. HIV tanısı aldıklarında hastaların yaş ortalamaları yeni tanılarda 36,97, takiplilerde 50,50 saptanmıştır. Yeni tanılı hastaların beden kitle endeksi (BKE) takipli hastalarınkine göre daha düşüktür (p=0,008). Yeni tanılı hastalarda alkol (p=0,001) ve madde (p=0,043) kullanımı daha fazladır.
Özet (Çeviri)
AIM: The purpose of this study is to investigate bone metabolism disorders in people living with HIV (PLWH) and to establish a protocol for assessment, treatment, and regular monitoring. MATERIALS AND METHODS: The study had two groups. Cases diagnosed with HIV between March 1, 2019, and December 31, 2021 (new diagnosis group-NG), underwent DEXA scans at baseline. Patients diagnosed with HIV before March 1, 2019, and currently under follow-up (follow-up group-FG) were included if they had undergone DEXA scans since 2017-the date DEXA scanning was initiated in our clinic. The study assessed bone mineral density (BMD) measurements and various influencing factors. Control DEXA measurements were compared with initial DEXA measurements, and BMD changes were recorded. RESULTS: The study included 153 patients (55.6% NG, 44.4% FG); 91.8% and 79.4%, of the NG and FG were male, respectively. The average age at the time of HIV diagnosis was 36.97 for NG and 50.50 for FG. The body mass index (BMI) of NG was lower than that of FG (p=0.008). Newly diagnosed patients showed higher rates of alcohol (p=0.001) and substance (p=0.043) use.