İstanbul bend'lerinin ostrakod ( crustacea ) faunası
Ostracoda fauna of the bendler ( İstanbul )
- Tez No: 38314
- Danışmanlar: PROF.DR. DİNÇER GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
V.ÖZET Yaptığımız bu çalışmada, istanbul Belgrat Ormanları içinde bulunan bend göllerinin faunası saptanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma sonucu CYPRIDACEA Üst familyasına ait lîyocypris bradyi, Typhlocypris er emit a, Candona fabaeformis, Candonopsis kings lei i, Cypria opthalmica, Cypridopsis vidua, Cypridopsis parva, Potamocypris vilîosa türleri; CYTHERACEA üst familyasına ait Limnocythere inopinata türü saptanmıştır. Bu türlerden lîyocypris bradyi, Candona fabaeformis, Candonpsis kingsleii, Cypridopsis vidua Cypridopsis parva, Potamocypris villosa, Limnocythere inopinata İstanbul Bendleri için ilkkez rapor edilmektedir. Candona fabaeformis ise bu çalışma ile Türkiye'den ikinci kez bildirilmektedir. Belirli aylarda örnekler alındığı için türlerin mevsimlere göre dağılımları da belirlenmiştir. 19
Özet (Çeviri)
SUMMARY OSTRACODA FAUNA OF THE BENDLER (ISTANBUL) This study deals with the establishment of Ostracod fauna of the bendler in Belgrat forests in Istanbu. With this study, the species belonging to super family CYPRIDACEA llyocypris bradyi, Typhlocypris eremita, Candona fabaeformis, Candonopsis kingsleii, Cypria opthalmica, Cypridopsis vidua, Cypridopsis parva, Potamocypris villosa, and belonging to super family CYTHERACEA, Limnocythere inopinata, were determined. Of these, llyocypris bradyi, Candona fabaeformis, Candonopsis kingsleii, Cypridopsis vidua, Cypridopsis parva, Potamocypris villosa, and Limnocythere inopinata are reported here for the Bendler (Istanbul) for the first time, while Candona fabaeformis for Turkey for the second time. In addition, seasonal distributions of the species were also investigated, collecting samples in certain months,