Lateral epikondilitte nöromobilizasyon uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Investigating the effects of neuromobilisation in lateral epicondylitis
  1. Tez No: 383187
  2. Yazar: KAMİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, lateralepikondilitli hastalarda nöromobilizasyon uygulamalarının ağrı, kavrama kuvveti ve fonksiyonel duruma etkilerinin araştırılması ve eksentrik kuvvetlendirme egzersizlerine üstünlüğünün olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmamıza 26'sı kadın 14'ü erkek toplam 40 hasta katıldı. Hastalar rastgele örneklem yöntemine göre iki gruba ayrıldı. Birinci gruba nöromobilizasyon ile birlikte eksentrik kuvvetlendirme egzersizi, ikinci gruba sadece eksentrik kuvvetlendirme egzersizi verildi. Birinci gruba haftada 3 gün olmak üzere 3 hafta süresince klinikte radial sinire nöromobilizasyon uygulaması yapıldı. Tedavi 3 set ve her set 10 tekrar şeklindeydi. Aynı zamanda hastalara 6 hafta süresince günde 10 tekrar uygulanmak üzere ev egzersizi şeklinde nöromobilizasyon egzersizleri verildi. Eksentrik kuvvetlendirme egzersizleri her iki grupta da 6 hafta süresince ev programı şeklinde günde 3 set 10 tekrar olarak uygulandı. Katılımcıların subjektif ağrı şiddeti Görsel Ağrı Skalası (Visual Analog Scale- VAS), el kavrama kuvveti dinamometre, parmak kavrama kuvveti pinçmetre, basınç ağrı eşiği algometre, normal eklem hareketi (NEH) gonyometre ve fonksiyonellik düzeyi Kol, Omuz ve El Sorunları Anketinin Türkçe versiyonu (DASH-T) ile değerlendirildi. Katılımcıların ölçümleri tedavi öncesi, tedavinin 3. ve 6. haftası ile tedavi başlangıcından 12 hafta sonra yapıldı. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde; el ve parmak kavrama kuvveti, el bileği ekstansiyon, fleksiyon ve radial deviasyon açılarında ve DASH-T parametreleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığı gözlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of neuromobilisation on pain, grip strength and function, and determine whether it is superior to eccentric strengthing exercises in lateral epicondylitis. 40 participants with lateral epicondylitis, 26 women and 14 men included this study. Patients were randomly assigned two groups. First group received neuromobilisation in addition to eccentric strengthing exercises and second group received only eccentric strengthing exercises. First group received neuromobilisation treatment for radial nerve three times a week for 3 weeks inpatient setting. Treatment consisted of 3 sets of 10 repetitions. Meanwhile neuromobilisation exercises were instructed to patients as a home exercise program, and they were asked to do these exercises 10 repetitions a day for 6 weeks. Eccentric strength exercises were conducted as a home exercise program, 3 sets of 10 repetitions a day for 6 weeks, in both groups. Participants' subjective pain intensity was assessed with VAS (Visual Analog Scale), grip strength by dynamometer, pinch strength by pinchmeter, pressure pain threshold by algometer, range of motion (ROM) by goniometer and functionality level by Turkish version of the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Score (DASH-T). Participants' assessments were carried out at pre-treatment, 3. and 6. weeks of treatment and 12. weeks after pre-treatment. No statistically significant difference was found between two groups according to grip and pinch strength, wrist extension, flexion, radial deviation degrees and DASH-T scores (p>0,05).