Serebral palsili çocuklarda farklı oturma pozisyonlarının üst ekstremite motor fonksiyonlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different seating positions on upper extremity motor function of children with cerebral palsy
  1. Tez No: 383193
  2. Yazar: KÜBRA SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma spastik kuadriplejik Serebral Palsili (SP) çocuklarda desteksiz ve adaptif oturma cihazlarıyla destekli farklı oturma pozisyonlarının üst ekstremite motor fonksiyon kalitesine olan etkisini araştırmak amacıyla planlandı ve bu amaçla, 18 ay ile 5 yaş arası, GMFCS'ye göre seviye III ve IV'te yer alan 41 spastik kuadriplejik SP'li çocuk değerlendirmeye alındı. Bütün incelemeler Seviye III ve IV olarak iki grup halinde gerçekleştirildi. Çocukların demografik bilgileri (cinsiyet, tanı, doğum yeri ve tarihi, boy, vücut ağırlığı, doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası hikaye, anne-babaya ait bilgiler) kayıt edildi ve her biri Modifiye Ashworth Skalası (MAS), Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (GMFM), Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFCS), Erken Kliniksel Denge Ölçümü (ECAB) ile değerlendirildi. Çocuklar uzun ve kısa oturma pozisyonlarında önce desteksiz daha sonra adaptif oturma desteği ile destekli olarak dört farklı pozisyona yerleştirildi. Bu pozisyonlarda üst ekstremite fonksiyonlarının kalitesi, Üst Ekstremite Becerilerinin Kalitesi Testi (QUEST) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of different sitting positions, unsupported and supported with adaptive seating device, on quality of upper limb motor functions on children with spastic cerebral palsy (CP) and for this aim, 41 children with spastic quadriplegic CP whom level III and IV according to GMFCS, age between 18 months and 5 years old included to this study. All examinations were performed within two groups as a Level III and IV. The demographic properties of participant children (gender, diagnosis, date and place of birth, body height, body weight, prenatal, natal and postnatal history, informations of the mother and father of child) was recorded and each child was evaluated with Modified Ashworth Scale (MAS), Gross Motor Function Measurement (GMFM), Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST), Early Clinical Assessment of Balance (ECAB). The quality of upper limb functions of children were evaluated with Quality of Upper Extremity Skills Test in four different positions which are long and short sitting positions, with adaptive seating device and without support.