Özel gereksinimi olan çocukların boş zaman aktivitelerine katılımını etkileyen faktörler
Factors affecting participation in leusire activities of children with special needs
- Tez No: 383192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma özel gereksinimi olan çocukların boş zaman aktivitelerine katılımında ailenin rolünü belirlemek ve katılımın çocuğun günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 6-15 yaş arası, yaş ortalamaları 10,14±0,28 yıl olan 55 kız, 57 erkek toplam 112 özel gereksinimi olan çocuk ve ailesi dahil edildi. Çocukların boş zaman aktivite düzeylerini belirlemek için“Boş Zaman Aktivitelerine Katılımı Değerlendirme Formu”, ailenin bu konudaki rolünü belirlemek için ise“Boş Zaman Aktivitelerine Karar Vermede Ailenin Rolü Formu”kullanıldı. Yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ)'nin ebeveyn formu uygulandı. Çocukların katıldığı aktivite grupları ile ailenin rolü arasında anlamlı ilişki görülmedi (p>0,05). Aktivitelere katılım gösteren çocukların yaşam kalitesi incelendiğinde, alt gruplarda farkın aktivite çeşitlerine göre değiştiği belirlendi. Cinsiyet ile yaşam kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmedi (p>0,05). Özel gereksinimi olan çocukların rekreasyonel aktivite, spor, kişisel gelişim ve yeteneksel aktiviteleri yapmaya ihtiyaçları olduğu belirlenen çalışmada, bu konuda ailelerin ve çocukların bilinçlendirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu çocuklarda aktivite katılımıyla yaşam kalitesinin de olumlu etkileneceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine role of family on attendance of children with special needs and search the effect of attendance on daily activities of children. 112 children with special needs took part in the study whose ages are between 6-15 and average age is 10,14±0,28. 55 of them were girls and 57 of them were boys. To determine the leisure activity level of children, Evaluation Form Of Leisure Activity Attendance was used and to determine the role of families, Form Of Families To Decide Leisure Activities was used. To evaluate children's quality of life, Family Form of The Pediatric Quality of Life Questionniare was used. There was no meaningful relationship between children's activity groups and role of families (p>0,05). When quality of life children participated activities is investigated, difference in sub-categories varied according to types of activities. There is no statistically meaningful relationship between gender and quality of life (p>0,05). The study revealed that children with special needs require recreational activities, sports, self-improvement, skill activities and the need to raise the awareness of families and their children was stressed. It is considered that quality of life will be affected in a positive way by attendence of children to activities.