Tip 2 diyabetik bireylerde diyet magnezyum alımı ve serum magnezyum düzeyi ile metabolik kontrol parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Examination of the relationship between dietary magnesium intake, serum magnesium level and metabolic control parametres among Type 2 diabetic adults
  1. Tez No: 383194
  2. Yazar: HATİCE ÖZÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Özçalışkan H. Tip 2 Diyabetik Bireylerde Diyet Magnezyum Alımı ve Serum Magnezyum Düzeyi ile Metabolik Kontrol Parametreleri Arasındaki İlişkinin Araştırılması. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Diyetetik Programı, Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2015. Tip 2 Diabetus Mellitus'un (DM) tedavisinde ve kronik komplikasyonlarının önlenmesinde metabolik kontrolün sağlanması odak noktasıdır. Glikoz metabolizmasında görevli magnezyumun, tip 2 DM'de potansiyel koruyucu ve tedavi edici ajan olarak etkisi önemlidir. Bu çalışma, tip 2 diyabetli yetişkinlerde, diyet magnezyum alımı ve serum magnezyum (Mg) düzeyi ile bazı metabolik kontrol parametreleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla planlanmış; Erciyes Üniversitesi Endokrinoloji Birimi'ne başvuran, 25-65 yaş arası, 119 tip 2 diyabetik birey(93 kadın, 26 erkek) üzerinde yapılmıştır. Klinikte, fizik muayeneleri ve kronik komplikasyon değerlendirmeleri yapılan bireyler, iki gruba ayrılmıştır (grup 1: kronik komplikasyon yok, grup 2: ≥1 kronik komplikasyon var). Hastaların antropometrik ölçümleri alınmış, beslenme durumları değerlendirilmiş, biyokimyasal bulguları elde edilmiştir. Grup 2'nin serum Mg düzeyi (0.82±0.09 mmol/dl) grup 1'e (0.85±0.13mmol/dl) göre daha düşük bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Özçalışkan H. Examination of The Relationship Between Dietary Magnesium Intake, Serum Magnesium Level and Metabolic Control Parametres Among Type 2 Diabetic Adults. Hacettepe University, Health Sciences Institute, M.Sc. Thesis in Dietetics, Ankara, 2015. To optimize the metabolic control is focus in order to manage and prevent the chronic complications of Type 2 DM. Magnesium is responsible for glucose metabolism as a consequence the mineral is potential preventive and therapeutic agent of type 2 DM. This study was conducted to evaluate the relationship between dietary magnesium intake, serum magnesium level and metabolic control parametres among 119 type 2 diabetic individuals (aged between 25-65 years, 93 female, 26 male) who applied to Erciyes University Endocrinology Department.Physical examination of patients and assesment of chronic complications was conducted. The sample was seperated into two groups (group 1: no diabetic complication, group 2: at least one chronic complication). All subjects underwent anthropometrical, biochemical and nutritional assesment. Serum magnesium level were lower in group 2 than group 1 (respectively; 0.82±0.09, 0.85±0.13mmol/dl; p>0.05).