Design and implementation of an annular acoustic levitation system
Halka şeklinde bir akustik levitasyon sisteminin tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 383208
  2. Yazar: MEHMET HAKAN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Durağan dalga ile akustik levitasyon tekniğinde bir ses kaynağı ile bir yansıtıcı arasında durağan dalga elde edilir. Akustik ses basıncı elde edilen durağan dalga formunun düğüm noktaları etrafında doğrusal bir yay gibi davranarak parçacıkları bu düğüm noktalarına çeker ve bu şekilde parçacıklar havada tutulabilir. Bu operasyon çeşitli sayıdaki eksenlerde olduğu gibi sürekli yapılar üzerinde de gerçekleştirilebilir. Bu çalışmada halka şeklinde bir durağan dalga akustik levitasyon düzeneği tasarlanıp üretilmiştir. Bu düzenekte iki adet Langevin tipi piezoelektrik transdüser, iki adet dalga kılavuzu, bir adet halka şeklinde plaka, bir adet halka şeklinde içbükey yansıtıcı, bir sinyal üreteci, bir yükseltici ve diğer yapısal elemanlar mevcuttur. Transdüserler sinyal üreteci tarafından üretilen ve yükseltici ile genliği artırılan harmonic sinyallerle uyarılır ve bu şekilde dalga kılavuzlarını uyarır. Dalga kılavuzları titreşimin genliğini artırarak halka şeklindeki plakayı bir eğilme titreşim biçiminde uyarır. Eğilme titreşim biçiminde uyarılan plaka havayı titreterek ses dalgaları oluşturur. Halka şeklindeki plakanın çeşitli eğilme titreşim biçimleri benzetim çalışmaları ile elde edilmiş ve değerlendirilmiştir. Yansıtıcının doğru konumlandırılması ile halka şeklindeki plaka ve yansıtıcı arasında durağan dalga elde edilmiştir. Bu durağan dalga formunun düğüm noktalarında parçacıkların havada tutulabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In standing wave acoustic levitation technique, a standing wave is obtained between a source and a reflector. Particles can be attracted towards pressure nodes in standing waves owing to the spring action. Hence, particles can be suspended in air. This operation can be performed on continuous structures as well as in several numbers of axes. In this study an annular acoustic levitation set-up is designed and built. The set-up consists of two langevin type piezoelectric transducers, two waveguides, an annular plate, an annular concave reflector, supporting structures, a signal generator and a power amplifier. The transducers are activated by harmonic signals generated by a signal generator and amplified by an amplifier to excite the waveguides. The waveguides amplify the vibration amplitude and in turn, excite the annular plate to a bending mode at a certain frequency. As the plate vibrates in bending mode, it excites the air and generates sound waves. Several types of bending modes of the plate are simulated and evaluated. With the right positioning of the reflector plate, standing waves are formed between the annular vibrating plate and the reflector plate. At the pressure nodes of the standing wave, it is demonstrated that small particles can be suspended in air.