Design, analysis, and implementation of circular disk-annular ring (CDAR) antenna
Disk-halka (CDAR) antenin tasarımı, incelenmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 177588
  2. Yazar: MUSTAFA SANCAY KIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SENCER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uydu uygulamalarında, verici ve alıcı antenlerin arasındaki uzaklığın değişmesi sebebiyle, sabit güç paterni sağlayan dairesel polarizasyonlu antenler tercih edilmektedir. Disk - Halka (CDAR) yama anten, bu gereksinimleri uydu antenlerinin diğer gereksinimleri ile birlikte karşılamaktadır. Disk - Halka anten, bir dairesel disk yama anten ve bir halka yama antenin birleşiminden oluşmaktadır. Bu tezde, 8.2 GHz merkez frekansında, tek noktadan beslenen dairesel polarizasyona sahip Disk - Halka anten tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu antenin tasarım parametreleri, üretim işlemlerini kolaylaştırabilmek için araştırılmış ve en uygun anten değerleri tespit edilmiştir. Bu rapordaki tasarım parametrelerinin en uygun değerleri, elektromanyetik simülasyon programı kullanılarak belirlenmiştir. Teorik sonuçları doğrulamak amacıyla Disk - Halka anten prototip olarak üretilmiş ve ölçümleri yapılmıştır. Ölçülen anten parametreleri, elektromanyetik alan ve devre özellikleri, teorik ve simülasyon sonuçlar ile yorumlanarak, bunlar arasındaki uyum gözlenmiştir. Tasarlanan ve ölçülen değerler arasındaki farklar da sonuç kısmında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In satellite applications, a circularly polarized satellite antenna is desirable with a pattern that results in constant received power while the distance between the transmitter and the receiver is changing. The Circular Disk - Annular Ring (CDAR) antenna satisfies these requirements along with other requirements for the satellite antenna. The CDAR antenna is a combination of a Circular Disk and an Annular Ring patch antennas. In this thesis, a circularly polarized CDAR antenna that is fed from a single point is designed at the center frequency of 8.2 GHz. This antenna is investigated and optimized to ease the fabrication process. The design parameters are defined on this report and optimized by using an Electromagnetic Simulation software program. In order to verify the theoretical results, Circular Disk - Annular Ring Antenna is produced as a prototype. Measurements of antenna parameters, electromagnetic field and circuit properties are interpreted to show compliance with theoretical and simulation results. The values of deviation between theoretical and experimental results are also discussed.