Assessment of inland tsunami parameters and their effects on morphology
Karasal tsunami parametrelerinin değerlendirilmesi ve morfoloji üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 383216
  2. Yazar: AYKUT PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yakın zamandaki tsunami olayları, tsunami dalgalarının binalar, altyapı ve kıyı koruma yapıları üzerinde büyük yıkım potansiyeline sahip olduğunu açıkca göstermiştir. Ayrıca, bu dalgalar karada, kayda değer morfolojik değişimlere sebep olabilmektedir. Bu tez, farklı faktörleri göz önünde bulundurarak su baskını bölgesinde tsunami hareketinin araştırılmasını ve buna bağlı karasal tsunami parametreleri ve morfoloji üzerindeki etkilerini kapsamıştır. Uygulamalar için, Antalya Belek alanında farklı topoğrafik koşullar altında simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Kıbrıs Antalya yönüdeki fay tarafından oluşabilecek deterministik tsunami kaynağı seçilmiştir. Farklı topoğrafik koşullara göre karasal tsunami parametrelerinin değişimleri karşılaştırılacak ve tartışılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent tsunami events clearly showed the potential of massive destruction on buildings, infrastructure, coastal protection structures and also morphological changes by tsunami waves. This thesis covers investigation of tsunami motion at inundation zone considering different factors (smoothed ground without buildings, or with buildings), and related changes of inland tsunami parameters and their effects on morphology. For the applications, the simulations have been performed using different topographic conditions at Antalya Belek area. The deterministic tsunami source has been selected to occur by the fault at Cyprus Antalya direction. The difference of the inland tsunami parameters according to the different topographic conditions have been compared and presented with discussions.