Toksik organik klorlu bileşiklerin bitümlü şistlerle tutulması ve foto-oksidatig parçalanması
- Tez No: 38322
- Danışmanlar: PROF.DR. REŞAT APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI ÖZ TOKSİK ORGANİK KLORLU BİLEŞİKLERİN BİTÜMLÜ ŞİSTLERLE TUTULMASI VE FOTO-OKSİDATİF PARÇALANMASI Bu çalışmada bir pestisid olan 2,4-diklorofenoksiasetikasidi'in (2,4-D) pirolizlenmiş ve asitle aktivasyon işlemine tabi tutulmuş bitümlü şistlerle adsorpsiyonu ve H2O2 ile çeşitli mol oranlanndaki UV ışığı altmdaki fotooksidasyonu (bozunması) incelenmiştir. Denge adsorpsiyon izotermleri ve gerek adosrpsiyona, gerekse fotooksidasyona ilişkin kinetik parametreler deneysel olarak bulunmuş ve modellenmiştir. Böylece 2,4-D'nin sulardan iki farklı yöntemle giderilmesi hedefine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE SORPTION OF TOXIC ORGANIC CHLORINATED COMPOUNDS BY BITUMINOUS SHALES AND THEIR ULTIMATE DESTRUCTION BY PHOTO OXIDATION This study aims to adsorb the widely used pesticide, 2,4-dichlorophenoxy acetic acid (2,4-D) on bituminous shale and to photooxidize the same pesticide by H2O2 under UV light. Both processes have been extensively analyzed; equilibrium adsorption isotherms and kinetic parameters of adsorption and photooxidation were experimentally found and modelled. Thus, the removal of 2,4-D contaminant from water was realized using two different cost-effective procedures.