Comparison of wind and wave sources for Turkish coasts
Türkiye kıyıları için rüzgar ve dalga kaynaklarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 383236
  2. Yazar: MUSTAFA ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 474
Özet
Saatlik rüzgar ölçümleri, Türkiye kıyılarındaki dalga iklimini tahmin etmek için kullanılan en önemli ve yaygın veridir. Türkiye'deki kıyı mühendisleri için ulaşılabilir çeşitli veri kaynakları arasından TürkiyeKıyı Meteoroloji İstasyonları'nın (TKMİ'nin) saatlik rüzgar ölçümleri en kolay ulaşılan ve en çok kullanılan veridir. Ancak, çeşitli fiziksel unsurlar ve faktörler nedeniyle, TKMİ'lerin denizden esen rüzgarlar için temsil edilebilirlik genel performansı düşüktür. Bu nedenle, yeni rüzgar verisi kaynaklarının araştırılması ve kullanılması için gereksinim belirmiştir. Bu amaçla, çeşitli veri tabanları altında rüzgar verisi sağlayan ECMWF'in(Avrupa Orta Mesafe Hava Tahmin Merkezi'nin) kullanılması planlanmıştır. Ancak, ilk olarak ECMWF rüzgar verisinin hassasiyeti ve kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu doğrultuda, ECMWF rüzgar verisi, Sinop'ta karada gerçekleştirilen saha rüzgar ölçümlerinin denizel ortamda ortalama su seviyesine göre 10 m yüksekliğe taşınması ile elde edilen rüzgarlarlakarşılaştırılmıştır. Saha rüzgar ölçümlerinin düzlenmesi, veri tabanının, ardışık 6 saat aralıklı ECMWF rüzgarlarının lineer birleştirilmesi yoluyla elde edilen saatlik ECMWF rüzgar verileri ile artırılması, rüzgar hızlarının ve rüzgar hızı değişimlerinin boyutlarına göre çeşitli gruplara ayrılması ile saha rüzgar ölçümleri ile ECMWF rüzgar verisi arasında dört farklı modifikasyon yöntemi geliştirilmiştir. Bir sonraki aşamada ise, ECMWF rüzgar hızları bu dört metod kullanılarak modife edilmişve saha ölçümleri ile modife edilmiş ECMWF rüzgar verisi arasında en iyi korrelasyonu veren modifikasyon metodları belirlenmiştir. En son aşamada, seçilen metodlar kullanılarak, saha dalga ölçümlerinin olduğu zaman dilimi içerisinde kalan çeşitli fırtınalardaki rüzgar hızları modife edilmiştir. Seçilen bir numerik model ile modife rüzgar hızlarından dalga tahminleri gerçekleştirilmiştir ve elde edilen dalga yükseklikleri saha dalga ölçümleri ile karşılaştırılmıştır. Ek olarak, belirlenen bu modifikasyon metodlarının başka kıyı alanları için de kullanılabilirliğinin anlaşılabilmesi için, saha dalga ölçümlerinin olduğu bir başka lokasyon, Hopa, daha belirlenmişve saha ölçümlerine denk gelen zaman dilimi içerisinde gözlemlenen çeşitli fırtınalar ele alınarak, modife edilmişrüzgar hızları kullanılarak tahmin edilen dalga özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hourly wind measurements are the most important and commonly used data to estimate wave climate for Turkish coasts. There are several data sources, available for coastal engineers in Turkey, among which hourly wind measurements of Turkish coastal meteorological stations (TCMSs) are the most easily obtained and used data. However, due to several features and factors, the overall performance of TCMSs' representability for onshore winds is low. Therefore, a need arises to search and use alternative wind data sources. ECMWF which provides 6 hourly wind data under various data sets is planned to be used, but at first the accuracy of ECMWF wind data is investigated. For this, ECMWF wind data is compared with land-based in-situ wind measurements at Sinop region, after the land-based wind data is carried to the same environment and elevation of ECWMF wind data. By smoothing the in-situ wind fields and increasing the data set with obtaining hourly wind data with linear connection of successive 6 hourly ECMWF winds, the wind changes are divided into certain groups and by looking into their correlations with the corresponding ECMWF wind data four different modification methods are achieved. At next stage, ECMWF wind speeds are modified by these four methods and the modifications which give the best correlations with in-situ wind are determined. In the final stage, these modification methods are applied to certain storms during which in-situ wave measurements are available. Using the modified ECMWF wind speeds, wave estimations are performed with a numerical model and the resulting wave heights are compared to in-situ wave heights. In addition, in order to have an idea about possible use of these modification methods for other coastal regions, a storm, during which wave measurements are available, is chosen at Hopa, Black Sea coast of Turkey.