Application of collars as a scour countermeasure for spill-through abutments
Eğimli yüzeyli köprü yan ayaklarında oyulmayı önleyici yatay plaka uygulaması
- Tez No: 383237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KÖKEN, PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, temiz su oyulması koşulları altında eğimli yüzeyli köprü yan ayakları etrafında oyulmayı önleyici yatay plaka uygulaması incelenmiştir. Çalışma kapsamında 70 deney yapılmıştır. Deneylerde, düz dikdörtgen bir kanalın karşılıklı iki yanına yerleştirilen köprü yan ayakları etrafında farklı derinliklerde yerleştirilmiş olan farklı genişliklerdeki yatay plakalarla oyulma miktarındaki azalma incelenmiştir. Ayrıca farklı uzunluklardaki köprü yan ayakları kullanılarak farklı daralma oranlarında oluşan koşullar da incelenmiştir. Bu şekilde oyulmayı azaltacak olan optimum yatay plaka konfigürasyonu ve ayak üzerindeki yeri farklı daralma oranları için belirlenmiştir. Plaka uygulamasının oyulmayı azaltmada ve köprü yan ayağını oyulmaya karşı korumada etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study the effect of collars on scour for spill-through abutments under clear-water conditions was investigated. Total of 70 experiments were conducted. Two abutments were placed on the opposite sides of a straight rectangular channel. Collars with different widths were placed at different depths around these abutments and reduction on scour was investigated for each case. Using different abutment lengths allowed investigation of collars at different contraction ratios and hence optimum collar configuration and depth was defined for abutments with various contraction ratios. It is concluded that collars are effective in reducing scour and protecting spill-through abutments against scour.