Optimal redundancy resolution for kinematically redundant parallel manipulators
Kinematikçe artıksıl paralel manipülatörler için en iyi artıksıllık çözümlemesi
  1. Tez No: 383242
  2. Yazar: SITKI TANSEL TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada kinematikçe artıksıl olan paralel manipülatörlerin artıksıllık çözümlemesi bir eniyileştirme problemi olarak ele alınmıştır. Ortaya çıkan eniyileştirme problemi evrensel olarak melez genetik algoritma kullanılarak çözülmüştür. Bu algoritma örnek olarak dört serbestlik dereceli bir düzlemsel paralel manipülatöre uygulanmıştır. Bu manipülatörün yalnızca işlem aygıtının uç noktasının haraketini kontrol etmek üzere kullanılacağı varsayılmıştır. Dolayısıyla, işlem aygıtının yönelim açısı da serbest bırakılmıştır. Böylece, iki serbestlik derecesi gerektiren düzlemsel nokta konumlama işi için manipülatörün artıksıllık derecesi iki olmuştur.Eniyileştirme probleminin tanımında manipülatörün kayareklemlerinin limitleri eşitsizlik kısıtlamaları, döngü kapanım denklemleri ve uç nokta ile eklem değişkenleri arasındaki girdi-çıktı ilişkilerinden oluşan kinematik denklemler ise eşitlik kısıtlamaları olarak rol almışlardır. Döner eklemlerin limitsiz olduğu varsayılmıştır. Eniyileştirme amacıyla, potansiyel enerji, kinetik enerji ve toplam güç gibi değişik başarım işlevleri kullanılmıştır. Her bir işlev ayrı ayrı enküçültülerek konum, hız ve ivme düzeylerinde değişik amaçlı en iyi artıksıllık çözümlemeleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the redundancy resolution of kinematically redundant parallel manipulators has been investigated as an optimization problem. The emerging optimization problem has been solved globally using a hybrid genetic algorithm. This algorithm has been applied as an example to a planar parallel manipulator which has four degrees of freedom. It has been assumed that the manipulator is used so that only the tip point of its end-effector is controlled. Therefore, the rotation angle of the end effector has been let free. As a result, the redundancy degree of the manipulator has become two for the planar point positioning task which requires two degrees of freedom. In the definiton of the optimiziation problem, the limits of the prismatic joints have acted as inequality constraints and the kinematic relationships, which consist of the loop closure and input-output equations between the tip point position and the joint variables, have acted as equality constraints. It has been assumed that the revolute joints have no limit. Various performance functions such as potential energy, kinetic energy and total power have been used for the purpose of optimization. By minimizing each function separately, different optimal redunancy resolutions have been obtained at the position, velocity and acceleration levels.