Robust transmission of 3D models
3B modellerin dayanıklı iletimi
- Tez No: 286162
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde statik veya zaman tutarlı hareketli tel örgüler ile temsil edilen 3B modellerin dayanıklı iletimi ölçeklenebilir kodlama, çoklu anlatım (ÇA) kodlama ve hataya dayanıklı kodlama yönlerinden incelenmiştir. İlk olarak, statik tel örgülerin ÇA kodlanması için çoklu anlatım skaler nicemleme, dalgacık ağaçların ayrılması ve ölçeklenebilir bitkatarının ileri hata koruma (İHK) ile en iyi korunmasına dayalı üç metot önerilmiştir. Her metot için en iyilemeler ve karmaşıklığı azaltıcı araçlar sunulmuştur. İHK kullanan ÇA kodlama metodu ayrıca paket kayıplarına dayanıklı iletim için bir metot olarak genişletilmiş ve derinlemesine analizın ardından en ileri teknoloji teknikler ile performansı karşılaştırılmış, önemli iyileşmeler gözlenmiştir. Sonra, hareketli tel örgülerin ÇA kodlanması için katman kopyalama ve ölçeklenebilir kodlanmış tel örgünün düğüm kümesinin uzamsal veya zamansal alt örneklenmesiyle bölüntülenmesine dayalı üç metot önerilmiştir. Her küme bağımsız olarak kodçözülebilir bitkatarı üretmek üzere ayrı olarak kodlanmıştır. Önerilen ÇA kodlama metotları diğer kümeden belli sayıda uzamsal ya da zamansal katmanları içererek değişken artıklık tahsis edebilmektedir. Önerilen metotlar artıklık-hız-bozulum eğrileri ve çerçeve başına geri çatılım analizi ile değerlendirilmiştir. Daha sonra, hareketli tel örgülerin katmanlı ve öngörücü sıkıştırılması için üç özgün öngörü yapısı önerilmiş ve son teknoloji katmanlı öngörücü bir kodlayıcıya eklenmiştir. Önerilen yapılar ağırlıklandırılmış uzamsal/zamansal öngörü ve şu anki ve önceki çerçeve arasındaki üçgenlerin açısal ilişkilerine dayanmaktadır. Deneylerde son teknoloji ölçeklenebilir öngörücü kodlama ile karşılaştırıldığında, içerik ve nicemleme seviyesine bağlı olarak önerilen yapıların kombinasyonları ile 30%'a varan bit hızı kazancı elde edilebildiği görülmüştür. Son olarak, son teknoloji ölçeklenebilir öngörücü hareketli tel örgü kodlama yapısına en iyi kalite ölçeklenebilme desteği önerilmiştir; ki o sadece çözünürlük ölçeklenebilirliği desteklemektedir. Bit düzlemi sıralamasının kodlama veya kodçözme sırasına göre ayarlanmasına dayalı iki metot önerilmiştir. Metotlar özgün olarak kafese dayalı en iyileme çerçevesi kullanmaktadır. Sıkıştırma performansı ve karmaşıklık arası ödünleşim elde etmek için olası basitleştirmeler sunulmuştur. Deneysel sonuçlar en iyileme çerçevesinin en iyilemesiz son teknolojiden önemli boyutta daha iyi sıkıştırma performansı elde ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, robust transmission of 3D models represented by static or time consistent animated meshes is studied from the aspects of scalable coding, multiple description coding (MDC) and error resilient coding. First, three methods for MDC of static meshes are proposed which are based on multiple description scalar quantization, partitioning wavelet trees and optimal protection of scalable bitstream by forward error correction (FEC) respectively. For each method, optimizations and tools to decrease complexity are presented. The FEC based MDC method is also extended as a method for packet loss resilient transmission followed by in-depth analysis of performance comparison with state of the art techniques, which pointed significant improvement. Next, three methods for MDC of animated meshes are proposed which are based on layer duplication and partitioning of the set of vertices of a scalable coded animated mesh by spatial or temporal subsampling where each set is encoded separately to generate independently decodable bitstreams. The proposed MDC methods can achieve varying redundancy allocations by including a number of encoded spatial or temporal layers from the other description. The algorithms are evaluated with redundancy-rate-distortion curves and per-frame reconstruction analysis. Then for layered predictive compression of animated meshes, three novel prediction structures are proposed and integrated into a state of the art layered predictive coder. The proposed structures are based on weighted spatial/temporal prediction and angular relations of triangles between current and previous frames. The experimental results show that compared to state of the art scalable predictive coder, up to 30% bitrate reductions can be achieved with the combination of proposed prediction schemes depending on the content and quantization level. Finally, optimal quality scalability support is proposed for the state of the art scalable predictive animated mesh coding structure, which only supports resolution scalability. Two methods based on arranging the bitplane order with respect to encoding or decoding order are proposed together with a novel trellis based optimization framework. Possible simplifications are provided to achieve tradeoff between compression performance and complexity. Experimental results show that the optimization framework achieves quality scalability with significantly better compression performance than state of the art without optimization.