Space-error
Mekan'ın hatası
  1. Tez No: 383244
  2. Yazar: ERKAN KERTİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaratıcılık, tasarım metodolojilerinde önemli olarak varsayılmasına rağmen, yeterli desteği metodolojilerden elde edemez. Yaratıcılık cesaretini elde edememesinin sebebi, metodolojilerde yer alan, tasarım ürünlerinin ya da planlama yöntemlerinin artık çok karmaşlaşması argümanı ve çözüm olarak ise tasarımcının ortamda/mekanda bulunan her tür bilgiye ulaşarak tasarım sürecinde yer alacak tüm faktörlerin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmesinin istenmesidir. Ancak bu durumda tasarımcı faktörler arasında bir bağ haline gelir ve yaratıcılığını gösterebileceği bir zemin bulamaz. Bu problem çözmek ve yeni bilgi birikimi elde edebilmek için , 'hata' müdehalesiyle gelişecek bir tasarım örneği kullanılabilir. Bu sayede tasarımcı, çevredeki faktörlerden yeterli derecede bağımsız hareket edebilecek yeni bilgi deneyiminden faydalanarak ilham alabilecek ve yaratıcılığını taşıyacağı sınırlandırılmayacağı bir alanda hareket edebilir.
Özet (Çeviri)
Creativity is considered important in design methods yet they do not give enough courage to designer for being more creative in design process. The reason, why this courage taking from designer, stems from the complexity of production and planning process of modern world and designer needs to analyze every data in order to provide best solution for every agent's needs. Designer starts to be a connector between agents, instead of being creative and experiencing new knowledge from the design process. Attempt to solve this problem, new method, which requires error in the process of design as catalyzer, can be used for gaining knowledge from inexperienced area. Designer reaches an unbounded environment, free from being a connector between agents in order to inspire from new knowledge and be more creative.