Uzay zaman haberleşmesinde hata başarımı
Space time coding error rates
- Tez No: 153046
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL SEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
II ÖZET Haberleşme sistemlerinde baş döndürücü bir hızda gelişmeler olmaktadır. Özellikle uydu sistemlerin kullanılmasıyla artık dünyanın en ücra köşesindeki bir birime ulaşılabilmekte ve globalleşen dünyadaki sınırlar, gelişen iletişim/haberleşme imkanları ile gün geçtikçe kaybolmaktadır. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, öncelikle öğrenilmesinde yarar görülen ve haberleşme sistemlerinde büyük bir öneme sahip uydu sistemleri/yapısı incelenmiştir. Daha sonra, kablosuz kanalların modellenmesine ilişkin teorik bilgiler verilerek çeşitli sönümlemen' kanallar tanıtılmış, anten çeşitleme teknikleri anlatılmış ve Uzay Zaman Haberleşmesinin (STC-Space Time Coding) gerekleri ile tanımları verildikten sonra bu tekniğe ait simülasyon programı oluşturulmuştur. Söz konusu simülasyon programı, iki verici anten ve bir alıcı anten kullanan haberleşme ortamındaki veri iletimine ait hata başanmlarınm test edebilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca AWGN (Additive White Gaussian Noise) ve Rayleigh sönümlü kanalları içerecek şekilde modelleme yapılarak bu sönümlü kanalların hata başarımına etkisinin incelenebilmesine olanak sağlanmıştır. Verici antenlerden gönderilen sembol çiftlerinin, alıcı anten tarafında işlenirken optimum şekilde belirlenebilmesini sağlayan simülasyon programı, Genetik Algoritma (GA) ve alternatif olarak Quasi Newton Algoritma (QNA) yöntemlerini kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Uzay Zaman Haberleşme simülasyon programı işletilerek, farklı optimizasyon algoritmaları (GA ve QNA) kullanılıp değişik sönümleme ortamları (AWGN, Rayleigh) yaratılıp, farklı genişlikteki (size) verinin iletiminde oluşan hata başanmlan test edilmiş ve bu durumlara ilişkin hata başarım grafikleri oluşturulmuştur. Anahtar Cümleler; Uzay Zaman Haberleşmesi, GA, QNA, Hata Başarımı
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY There are rapid changes in communication systems. It is easy to communicate with every point all over the world by using satellite systems. Improving communication features diminish boundaries day by day. In this thesis, at the begining it is found beneficial to provide background for wireless communication systems by explaining satellite systems, which have special importance in communication area. Later on, theory of wireless channel has been provided, fading channels types introduced, antenna diversity techniques explained. After that, Space Time Coding requirements/definitions are defined. Finally, a simulation program has been prepared to test this technique. The simulation program is used to obtain error rates of different environments that have two transmitting and one receiving antennas. Program includes also AWGN (Additive White Gaussian Noise) and Rayleigh fading channel models to analyze the effect of fading channels in simulated communication environment. Simulation program is designed to provide a usage of Genetic Algorithm (GA) and alternatively Quasi Newton Algorithm methods for the purpose of finding optimal symbol values in the receiver side which have been sent from two transmitting antennas. By using Space Time Coding Simulation program with two optimization (QNA and GA) algorithms; error rates of some data sizes in different fading environments (AWGN and Rayleigh) have been tested to draw error rate graphs. Key words; Space Time Coding, GA, QNA, Error rate