Design and manufacturing of a quad tilt rotor unmanned air vehicle
Dört döner rotorlu bir insansız hava aracının tasarım ve üretimi
- Tez No: 383266
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAFİZ ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, dört tilt rotorlu mini sınıf bir insansız hava aracının (İHA) tasarım ve üretim sürecini konu almaktadır. Ağırlıklı olarak istihbarat, keşif ve gözlem görevlerini yürütecek bu hava aracını İHA pazarında rekabet edebilir kılacak, önceden belirlenmiş bir gereksinimler bütünü, optimal bir tasarım prosedürü uygulanarak karşılanmaya çalışılmıştır. Hava aracı dört adet tilt edilebilen- öne ve yukarı döndürülebilen- elektrik motoruna sahiptir. Bu özelliği ona dikey iniş-kalkış imkânını, uzun uçuş süresi ve yüksek azami seyir hızı yetenekleri ile birleştirme olanağı sunmuştur. Bunun yanında hava aracının fiziksel konsepti ve modüler tasarımı, kanat ve kuyruk parçalarının çıkarılarak; onun yüksek manevra kabiliyetli bir dört pervaneli helikoptere dönüşmesini sağlar. Böylece hava aracı daha uzun bir dikey uçuş havada kalma süresine sahip olur ve ayrıca dikkat çekmemesi gereken görevlere daha uygun hale gelir. Bu tez, tüm ağırlık tahmini, geometri ve performans parametrelerinin hesaplandığı bir matematiksel modelin oluşturulması; bu model kullanılarak farklı tasarım alternatiflerinin oluşturulması ve optimum tasarım tercihinin yapılmasına dair yöntem; uçağın dış geometrisi ve iç yapısının oluşturulması; uçağın kalıpların ve kompozit yüzeylerinin üretilmesi ve uçağın montajı konularını kapsamaktadır. Matematiksel modelden alınan sonuçlar, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) çözümlerinden alınan veriler ile kıyaslanmış ve analitik hesaplar doğrulanmıştır. Hava aracının yapısal tasarımı, uygulanan statik yükleme testleri ile kontrol edilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı yeni bir konsepte sahip, mini sınıf bir İHA'nın geliştirilmesinin yapılabilirliği hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and manufacturing process of a mini class quad tilt rotor unmanned air vehicle (UAV). An optimal design procedure is conducted to satisfy a set of pre-determined requirements, which ensure a competitive aircraft platform performing primarily intelligence, surveillance and reconnaissance missions in UAV market. The aircraft has four electric motors with tilting capability in one axis, which gives it the opportunity to combine the vertical take-off and landing capabilities with long endurance and good maximum cruise speed. In addition, as a result of the physical concept and the modular design of the aircraft, wing and tail parts of the aircraft can be demounted, so that the aircraft is converted to a highly maneuverable quad-rotor, which has a longer hovering time capacity than the full aircraft and is more appropriate for missions requiring stealth. The thesis includes the construction of a mathematical model which calculates all of the weight estimation parameters and geometrical and performance outputs; generation of different design cases using this mathematical model and the procedure for an optimal design choice; construction of the outer geometry and inner structure of the aircraft; manufacturing of the molds and the composite skins of the aircraft; and assemblage of the aircraft. Outputs of the mathematical model are compared with computational fluid dynamics (CFD) solutions to justify the analytical calculations. Besides, static loading tests are conducted to examine the structural design of the airframe. The main objective of the study is to give an idea about the feasibility of developing a new concept of a mini class UAV.