Design of a medium range tactical uav and improvement of its performance by using winglets
Taktik bir insansız hava aracının tasarımı ve kanat ucu geometrileri kullanılarak performansının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 383265
  2. Yazar: EREN TURANOĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAFİZ ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, bir orta menzilli taktik İHA'nın tasarımı, performans analizi ve aerodinamik olarak iyileştirilmesini içermektedir. Uçak için belirlenen temel gereksinimler şunlardır: 3500m üzerinde seyir edebilme, 10-12 saat dayanım süresi, 150 km menzil ve 60 kg faydalı yük taşıma kapasitesi. Konvansiyonel tasarım süreci tarihsel denklemler ve deneyimlere dayanmaktadır. Günümüzde tasarım süresince bilinen denklem ve deneyimlerin kullanılması rekabetçi bir tasarım ortaya çıkarmak için yeterli değildir. Yeni bir tasarımın günümüz İHA pazarında rekabet edebilmesi için çok disiplinli bir iyileştirme işlemi içermelidir. Tezin odak noktası sadece bilinen matematiksel denklemler ve deneyimlere dayanarak konvansiyonel bir İHA tasarlamanın yanısıra elde edilen tasarımın nümerik araçlar kullanımı sayesinde aerodinamik olarak iyileştirilmesidir. Tipik bir aerodinamik optimizasyon işlemi birçok parametre arasındaki ilişkiyi içermektedir, ancak bu çalışmada gerçekleştirilen aerodinamik iyileştirme işlemi kanat açıklığı veriminin artırılması üzerine yoğunlaşılmıştır. Belirtilen amaç için farklı kanatçık geometrilerileri birçok disiplin bazında karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, iyileştirme sürecinin ortaya koyduğu sonuçlara göre yapılan çalışma gerekli mühendislik zamanını azalttığı ve komplike algoritma gerekliliğini kaldırmak suretiyle başarılı bir fiyat performans ilişkisi ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study encompasses the design, performance analysis and aerodynamic improvement of the designed medium range tactical unmanned aerial vehicle. Main requirements are set as following; cruising altitute above 3500m, endurance of approximately 10-12 hours, range of 150 km and payload of 60 kg. The conventional design phase is based on the employment of historical equations and experiences. Nowadays, employement of well known equations and experiences during the desing process are not enough to reveal a competitive design. A new design must encompass a wide scope improvement processes in various aspects in order to compete in today's UAV market. The focal point of the thesis is not only to desing a conventional UAV based on well known mathematical equations and experiences, but also improve it aerodynamically by using numerical tools. A typical aerodynamic optimization process includes relationship between various parameters, notwithstanding, the improvement study performed in the thesis is based on increasing the span efficiency. For the depicted aim, a multidisciplinary comparison of various wingtip geometries have been performed. In conclusion, the study offers a cost effective aerodynamic improvement process by reducing engineering time and complicated algorithms for an UAV.