Çarpışma dirençli katlanabilir mikro hava aracı
Collision resilient foldable micro aerial robot
  1. Tez No: 595484
  2. Yazar: LEVENT DİLAVEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mikro hava araçları hassas elektronik ve mekanik sistemleri dolayısıyla̧ çarpısmalar karsısında uçuş kabiliyetlerinden ̈odün vermektedirler. Çarpısma önleyici sistemlerin hava araçlarına entegrasyonunda algılama kapsitesinin arttırılması için sensör modifikasyonları yapılması gerekmektedir. Bu ̧calısmada amaçlanan, ̧carpısmaların görev ̈uzerindeki etkisini mekanik koruma ile indirgemek ve gövdenin esnekliğini arttırarak gövdenin hasar görmesini engellemektir. Bu hedefle origami esinlenmeli katlama esasına dayanan bir gövdeye sahip dört pervaneli bir insansız hava aracı tasarlanmış ve ̈uretilmiştir. Çalışma kapsamında hava aracının uçuş dinamikleri anlatılmıştır. IHA ̈uzerinde kullanılmak ̈uzere uçuş kontrol kartı ve yazılımı anlatılmıştır. Elde edilen IHA, Bilkent Minyatür Robotik Labaratuvarı kapsamında ilerideki ̧calışmalarda kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Collision management strategies are integral part of micro air vehicles for the reliability of their operation. Collision avoidance strategies require enhanced en- vironmental and situational awareness for generating evasive maneuver trajecto- ries. Simpler and more adaptable option is to prepare for collisions and design the physical frame around predicted collision patterns. In this work, a mechanically compliant frame design collaborating origami-inspired foldable robotics methods with protective shock absorbing or guiding elements has been proposed for a collision resilient quad-rotor UAV. General workings and mathematical model of quadrotor has been explained to inform the reader further about the quadrotor mechanics. 2D design of the foldable structure and the manufacturing process, including electronic hardware elements and software has been discussed. Control scheme, communication and operation is explained in detail to be an informative guideline for the future air vehicle projects of the Bilkent Miniature Robotics Lab.