Community detection in social networks
Sosyal ağlarda toplulukların tespiti
- Tez No: 383281
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, YRD. DOÇ. DR. TANSEL ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde sosyal ağ uygulamalarının yaşamlarımızın her alanına girmesi, sosyal ağ analizini önemli bir araştırma konusu yapmaktadır. İnternet üzerindeki web siteleri ve diğer uygulamalar, araştırmacılara çok miktarda analiz edilecek veri ve yeni araştırma alanları sunmaktadır. İnsanlar ve nesneler arasındaki ilişkileri gösteren günlük hayatımızdaki verilerin çoğu da sosyal ağlar olarak modellenebilmektedirler. Bu çalışmada, sosyal ağ analizinde önemli bir konu olan, sosyal ağlardaki toplulukların bulunması üzerine çalışacağız. Bunun için kromozom yapısını ve genetik operatörlerini, sosyal ağlardaki toplulukları bulmak için özelleştirdiğimiz bir Genetik Algoritma kullanıldı. Modifiye edilmiş bu Genetik Algoritmayı elde edilmek istenen topluluk sayısını başlangıçta belirtmeden kullanabiliyoruz ve diğer Genetik Algoritma kullanan yöntemlere göre daha hızlı sonuç elde edebiliyoruz. Ayrıca, Newman'ın ağlar için Spektral Kümeleme Metodu'nu ön işleme adımı olarak kullandığımız deneyler de yaptık ve iyi sonuçlar verdiğini gördük.
Özet (Çeviri)
Today, introduction of social networking applications into every area of our lives makes social network analysis an important research area. Websites and other applications on the internet provides large amounts of data and new research area to the researchers. Also, most of the other data like relationships between people and objects can be presented as social networks. In this work, detecting communities on social networks which is an important subject on social network analysis will be studied. For this, a modified Genetic Algorithm of which chromosome structure and genetic operators are modified to find communities in social networks is used. This modified Genetic Algorithm can be used without giving proposed community number at the initialization and it runs faster compared to other Genetic Algorithm methods. Additionally, we did experiments using Newman's Spectral Clustering Method as a preprocess step and it gave good results.