Optimum cover design for waste rock storage areas
Pasa sahaları için optimum örtü tasarımı
  1. Tez No: 383311
  2. Yazar: ÇİDEM ARGUNHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'de maden sektörünün gelişmesi, beraberinde çevreye olan etkilerinin daha kapsamlı bir şekilde incelenmesini getirmiştir. Bu kapsamda pasa sahaları ve yığın liçi sahaları için örtü tasarımı önemli olmuştur. Özellikle pasa sahalarındaki minerallerin asit kaya drenajı gibi istenmeyen olaylara maruz kalmasını önlemek için örtü tasarımı bir çok pasa sahasına uygulanmaktadır. Bu çalışmada, Batı Türkiye'de yer alan Uşak Kışladağ Altın Madeni Kuzey Pasa Sahası, oluşabilecek olumsuz etkileri engellemek amacıyla çeşitli örtü tasarımlarını incelemek ve optimum tasarımı önermek için modellenmiştir. Örtü tasarımını belirleyebilmek için SEEP/W ve VADOSE/W programları suya doygun olmayan kuşaktaki akımı modellemek üzere kullanılmıştır. Model tasarlanırken SEEP/W programı, pasa sahasının üzerinde yer alacağı temel kaya için kararlı akım koşulunu modellemek amacıyla kullanılmıştır. Modelde kullanılan doygun ve doygun olmayan ortamlara ait toprak özellikleri ve parametreleri literatürdeki çalışmalardan alınmıştır. Girilen verilerin doğruluğu kararlı koşullarda SEEP/W ile yapılan kalibrasyon çalışmalarıyla kontrol edilmiştir. Ana kaya iklim sınır koşulu eklenerek, kararsız akım koşullarında VADOSE/W ile 20 yıl süreyle çalıştırılmıştır. Kararsız koşullarda VADOSE/W ile oluşturulan modelin üzerine pasa malzemesi eklenip model tekrar çalıştırılmıştır. Sıcaklık, bağıl nem, rüzgar hızı ve yağış gibi iklim verileri modele girilmiş ve yüzey akışı, buharlaşma ve net beslenim değerleri çıktı olarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak, örtünün tipine ve örtü için kullanılacak malzemenin geçirgenliği ve kalınlığı gibi parametrelerine karar verilmiştir. Modellemenin son aşamasında ise, pasa malzemesinin üzerine örtü tasarımı ve iklim sınır koşulu eklenerek, örtü tasarım modeli tekrar VADOSE/W programında çalıştırılmış ve örtü tabakasının, asit kaya drenajına sebep olan su ve hava intrüzyonunu azaltmakta ne kadar etkili olduğu kontrol edilmiştir. Pasa sahalarının kapama dönemi sonrasında yeraltısularına olası etkilerini en aza indirebilmek üzere örtü tasarımı konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in mining sector in Turkey necessitate examination of mine effects to the environment in a more extensive way. In this context, cover designs became important for waste rock storage and heap leach areas. Especially, cover design is applied in most of the waste rock areas in order to prevent exposure of minerals in waste rock storage area which may result in unwanted consequences such as acid rock drainage. In this study, North Waste Rock Storage Area in Kışladağ Gold Mine located in Uşak in Western Turkey is modeled to investigate various cover designs and suggest an optimum cover to prevent any damaging consequences. SEEP/W and VADOSE/W softwares are used to model flow in unsaturated zone in order to design an effective (optimum) protective cover. SEEP/W software is used to model bedrock where waste rock storage area will be located under steady state condition. The soil water characteristics and parameters used in the model for saturated and unsaturated conditions were taken from in literature. Accuracy of input data is checked during calibration for steady state condition with SEEP/W. Bedrock is modeled under transient condition with climate boundary condition for 20 years with VADOSE/W. Waste rock was then stored on the bedrock and model was rerun under transient conditions. Climate data such as temperature, relative humidity, wind speed and precipitation data are input to the model and runoff, evaporation and recharge values are simulated. Using the data obtained type of cover and parameters such as permeability and thickness of the material were decided. At the last stage of modeling, cover design and climate boundary condition were assigned on the waste rock and model was re-run. The effectiveness of the cover design for minimizing the ingress of water and air that cause acid rock drainage is checked and recommendations were made so that the impacts to groundwater from the waste rock storage areas during closure period are minimized.