Factors affecting job satisfaction of employees in a public institution
Bir kamu kurumunda çalışanların iş memnuniyetini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 383310
  2. Yazar: SEDA UNUTMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CANAN ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı, bir kamu kuruluşunda çalışan kişilerin iş tatminini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve bu faktörlerin kurum tarafından hangi ölçüde karşıladığının belirlenmesidir. Bu amaçla, kapsamlı literatür araştırması sonucunda, çalışanlara sırasıyla Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve İş Tatmini Anketi uygulanmıştır. Uzman ve uzman yardımcılarından oluşan örneklem grubunun, kurumdaki tüm çalışanları temsil ettiği varsayımı yapılmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreci ve İş Tatmini anketlerinin uygulanması sonucunda toplanan veriler“Expert Choice”ve“SPSS”yazılım programları kullanılarak analiz edilmiştir. AHS metodu ile iş tatminini etkileyen faktörler belirlenmiştir. Daha sonra, iş tatmini anketi ile faktörlerin tatmin edilme seviyesi belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların demografik özelliklerinin; genel iş tatmine ve faktör bazında iş tatmine etkisi, varyans analiz yöntemleri ile (ANOVAMANOVA-Parametrik Olmayan Analiz) test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, her iki anketin sonuçları çalışanların iş tatminini geliştirmek için ileride yapılacak çalışmalara ışık tutmak için tartışılmıştır. Ayrıca, raporda çalışanların iş tatmini düzeyi ile ilgili bulgular ve kurum için tavsiyeler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine important factors that affect the job satisfaction of employees working in a particular public institution and to investigate to what extent the public institution satisfies its employees. For this purpose, after extensive literature research, two different and subsidiary surveys, which are Analytic Hierarchy Process (AHP) Survey and Job Satisfaction Survey (JSS), are conducted on the subject employee group. It is assumed that the subject employee group, which consists of assistant experts and experts, is representative for the whole employees in the institution. Expert Choice 11 and SPSS 21.0 software programs are used respectively for analysis of data collected from AHP Survey and Job Satisfaction Survey. By using AHP method, the important factors for job satisfaction are determined. Then, by using JSS, the satisfaction levels of main factors and sub-factors are determined. In addition, effects of demographic properties of participant on both overall satisfaction level and factor satisfaction levels are tested by using variance analysis techniques (ANOVA, MANOVA & Non Parametric Test). In conclusion, results of both surveys are discussed in order to light the way for the future studies for the improvement of job satisfaction of employees in the public institution. Moreover, findings about satisfaction level of employees and recommendations for the institution are presented in the report.