Missile guidance with impact angle constraint
Vuruş açısı kısıtlı füze güdümü
  1. Tez No: 383312
  2. Yazar: BARKAN ÇİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Füze uçuş kontrol sistemleri (UKS) füzelerin beyinleridir. Bir füze UKS'sinin önemli bir parametresi güdüm modulüdür. Bu modül oto-pilotun girdi olarak alacağı gerekli komutları üretir. Güdüm algoritması seçimi ilgili füzenin tipine bağlıdır. Bu tezde, daha çok anti-tank ve anti-gemi füzelerinin bir problemi olan vuruş açısı kısıtına göre güdüm tasarımı problemi çalışılmıştır. Literatürde var olan algoritmalar bazıları literatürde var olmayan çeşitli analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Kalan zaman bilgisine ihtiyaç duyan algoritmalar için kalan zaman hesaplamasındaki hataların başarıma etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda, ilgili algoritmalardaki vuruşa kalan zaman bilgisinden farklı olarak, farklı bir kalan zaman hesaplama yöntemi uygulanmış ve başarım analizi tekrar edilmiştir. Farklı kalan zaman hesaplama yöntemiyle olan analizler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Missile flight control systems are the brains of missiles. One key element of a missile FCS is the guidance module. It basically generates the necessary command inputs to the autopilot. Guidance algorithm selection depends on the purpose of the corresponding missile type. In this thesis, missile guidance design problem with impact angle constraint is studied which is the main concern of anti-tank and anti-ship missiles. Different algorithms existing in the literature have been investigated using various analysis techniques some of which are not present in the literature. For the algorithms that need time-to-go information, sensitivity of the algorithm to the errors in time-to-go measurement is analyzed. In this context, apart from the time-to-go methods that are used in corresponding algorithms, a different time-to-go method is employed and sensitivity analysis is repeated. Results with different time-to-go methods are compared.