Emotion analysis on Turkish tweets
Türkçe tweet'lerde duygu analizi
- Tez No: 383315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARAGÖZ, PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mikro-bloglarda duyguların otomatik olarak saptanması, mikro-blogların geçtigimiz birkaç yıl içerisindeki hızlı büyümesiyle birlikte önem kazanan yeni bir araştırma alanıdır. Mikro-bloglardaki duygu madenciligi insan-bilgisayar etkileşimini geliştirebilecek bazı pratik kullanım alanlarına sahiptir. Metin madenciliği çalışmalarındaki normal metinlere karşın, mikro-blog girdileri kısadır ve doğrudan işlemlenecek kadar düzgün formatlı değildir. Ayrıca mikro-bloglarda kullanılan, metindeki duyguyu büyük ölçüde etkileyebilen özel kullanımlar, semboller ve kolaylıklar vardır. Bu yüzden, bu tezde, bu eksiklikleri göz önünde bulunduran genel bir çerçeve önerilip duygu analizi için yeni bir Türkçe tweet veri seti oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Automatically detecting emotions in micro-blogs is a new research area which gains importance with the rapid growth of the micro-blogs in the last few years. Mining emotions in micro-blogs has some practical uses which can improve human-computer interaction. As opposed to regular text used in text mining studies, micro-blog entries are short and not well-formed enough to process directly. Also there are some special usages, symbols and conveniences used in micro-blogs which may greatly influence the affect in the text. Therefore, in this thesis, a general framework which considers those deficiencies is suggested and a new data set of Turkish tweets for emotion analysis is constructed.