Temporal variation of volatile organic compound concentrations in Bursa atmosphere
Bursa atmosferındeki uçucu organik bileşik konsantrasyonlarının zamansal değişimi
  1. Tez No: 383316
  2. Yazar: SEMA YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Uçucu organic bileşikler (UOBler) sağlık etkilerinden dolayı özelikle kansere yol açma potansiyellerinden ötürü hava kirleticileri arasında dikkat çekmektedirler. Türkiye'nin en ağır sanayileşmiş şehirlerinden biri olan Bursa atmosferindeki UOBlerin seviyeleri ve kaynakları, karbon sayıları iki ve oniki arasında değişen UOBlerin iki kampanya halinde ölçülmesiyle incelenmiştir. 148 UOB nin konsanstrasyonu 60 dakikalık aralıklarla on-line olarak gaz kromotragrafi ile ölçülmüştür. Bu çalışmada elde edilen veri seti Türkiye'de elde edilen en kapsamlı ve yüksek çözünürlüğe sahip ilk veri setidir. Bu çalışmada ölçülen UOB konsantrasyonları Bursa ile yakın nüfusa sahip şehirler için bildirilen benzer konsantrasyonlar ile karşılaştırıldığında genellikle düşük olarak bulunmuştur. UOB konsantrasyonları gün içi, haftaiçi/haftasonu ve mevsimsel olarak belirgin değişimler göstermiştir. En belirgin kısa vadeli değişim, gün işerisinde sabah ve öğleden sonra maksimum değerlerin gözlendiği değişimlerdir. Gün içerisindeki değişimlere ilaveten, ölçülen OUB konsantrasyonları iki örnekleme dönemi ve hafta içi/hafta sonu arasında da belirgin farklar göstermiştir. Elde edilen veri setiyle oluşturulan asfalt profili bu çalışmanın önemli sonuçlarından biridir. 1-okten,1-nonan, n-dekan, 1,2,3-trimetilbenzen, undekan ve dodekanı kapsayan uçucu organik bileşiklerin asfaltlama çalışmaları için iyi birer izleyici oldukları gösterilmiştir. Asfaltlamadan kaynaklanan emisyonlar hafif hidrokarbon konsantrasyonlarını (
Özet (Çeviri)
Volatile organic compounds (VOC's) attracted attention as air pollutants due to their health effects, particularly with their potential to induce cancer. The levels and sources of VOCs in Bursa atmosphere, which is one of the most heavily industrialize cities in Turkey, were investigated by measuring C2 – C12 VOCs in two campaigns. Concentrations of 148 VOCs were measured with 60 minute intervals using an on-line gas chromatograph. Data generated in this study is the first extensive and high-resolution data set generated in Turkey. VOC concentrations measured in this study are generally low compared to similar concentrations reported for cities with similar population with Bursa. VOCs showed well defined short- and long-term temporal variations. The most pronounced short-term variation was diurnal pattern with a morning and afternoon maxima. In addition to diurnal variations, concentrations of VOCs also showed consistent weekend-weekday differences and differences between the two sampling campaigns. One of the important outcomes of this study is the asphalt profile developed from the data generated. Volatile organic compounds, including 1-octene, 1-nonene, 1-undecene, n-nonane, n-decane, 1,2,3-trimethylbenzene, undecane and dodecane were shown to be good tracers for asphalting operations. Emissions from asphalt do not significantly affect concentrations of light hydrocarbons (< C5). Positive Matrix Factorization (PMF) applied to data yielded eight sources for both campaigns, including Light Duty-Vehicle (LDV), Vehicles operating with LPG, paint, gasoline evaporation, asphalting operations, industrial processes, solvent evaporation form small scale commercial activities and industrial solvent evaporation contributing to total VOC concentrations.