Modelling and transient analysis of a hybrid liquid Desiccant cooling system
Hibrit sıvı Desiccant soğutma sistem modellemesi ve geçici analizi
- Tez No: 383337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YAMALI, DOÇ. DR. DEREK BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Desiccant Soğutma Sistemi (DSS), geleneksel Buhar Kompresyon Soğutma Sistemlerine (BKSS) alternatif bir yöntem veya tamamlayıcı bir bileşen olarak değerlendirilmektedir. Geleneksel BKSS' de, giriş havasının nemini almak için sıcaklığı çiy noktasına kadar düşürülmekte ve sonradan istenilen sıcaklık ve neme sahip hava akışı elde etmek için tekrar ısıtılmaktadır. Bu işlem enerjinin verimsiz bir şekilde tüketilmesine yol açmaktadır. DSS'de ise istenilen nem oranına ulaşmak için havanın nemi desiccant madde kullanılarak alınmakta ve daha sonra kuru hava buharlaşma yöntemi veya soğutma bobinleri kullanılarak metotla uygun sıcaklığa kadar soğutulmaktadır. Bu çalışmada Desiccant madde olarak Lityum Klorür seçilen hibrit bir sıvı desiccant soğutma sisteminin uygunluğu sunulmuştur. Desiccant kontaktörlerin matematik modelleri literatürden uyarlanmıştır. Bütün sistem TRNSYS platformunda modellenmiş ve tipik yıllık meteoroloji verileri kullanılarak simüle edilmiştir. Binanın modeli, operasyon ve inşaatına göre çıkarılmıştır. Simülasyonlar yaz dönemi için yapılmıştır ve sonuçlar BKSS ile sistem karakteristikleri ve enerji tasarrufu açısından karşılaştırılmıştır. Elde edilen en önemli sonuçlardan birisi, DSS'nin kararlı durum analizinden ziyade geçici durum analizlerinin yapılmasının gerekli olduğudur. Ayrıca sonuçlara göre her iki sistemde de harcanılan enerji miktarı yaklaşık olarak aynıdır ancak kullanılan enerji türü farklıdır. DSS ihtiyaç duyulan enerjiyi elektrikten enerjisinden ısı enerjisine dönüştürerek elde etmektedir. Ayrıca yüksek besleme hava akış oranına sahip uygulamalar için DSS, BKSS' den daha yararlı olabilmektedir. Ek olarak, düşük besleme hava akış oranlarında DSS uygun koşullar sağlayabilirken BKSS sağlayamamaktadır. Bunun sebebi ise geleneksel BKSS deki soğutucuların sıcaklık limitlerinden dolayı düşük nem oranına sahip giriş havası gereksiniminin sağlanamamasıdır.
Özet (Çeviri)
Desiccant Cooling Systems (DCS) are considered as an alternative method for conventional vapor compression cooling systems (VCCS) or at least a complimentary component to them. In conventional VCCS inlet air is cooled down to blow its dew point for dehumidification and then is reheated again to obtain air flow with desired temperature and humidity, and consequently inefficient consumption of energy. In DCS, dehumidification of air is done by utilizing of desiccant material to get desirable humidity and then dry air is cooled by evaporation method or cooling coils down to suiTABLE temperature. This thesis presents a study of the feasibility of a hybrid liquid desiccant cooling system with Lithium Chloride as the desiccant material. Mathematical models of desiccant contactors are adopted from the literature. The whole system is modeled in the TRNSYS platform and is simulated using Typical Metrological Year data. The building model has developed in accordance with the building construction and operation. Simulations are performed over the summer period of the year and the results are compared to the results assuming a VCCS from system characteristics and energy saving points of view. One of the most important outputs is that, DCS has to be investigated in a transient manner rather than steady state conditions. The results also indicate that consumed energy in both systems are approximately equal in magnitudes but different in type; DCS shifts required energy from electricity to thermal energy. Also for large supply-air flow rate applications, DCS would be more beneficial than VCCS. In addition, DCS provides suiTABLE conditions in lower supply-air flow rates in which VCCS cannot. This is due to low humidity ratio requirement of supply air which cannot be accessed in typical VCCS because of temperature limit of chiller.