Investigation of material properties for the Turkish masonry buildings
Türkiye'deki yığma binaların malzeme özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 383338
  2. Yazar: ADİL BARAN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Donatısız yığma yapılar, Türkiye gibi gelişen ülkerlerin kentsel ve kırsal alanlarında hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Olası bir deprem durumunda can kaybını önlemek adına bu gibi binaların güvenliğini sağlamak çok önemlidir. Bu yüzden, ileri deprem bölgelerindeki binaların incelenip değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması şarttır. Bu bağlamda binaların değerlendirilmesi ve değerlendirme sırasında yapılan varsayımlar hakkında çeşitli sorular ve endişeler ortaya çıkmaktadır. Bu tez, belirtilen endişeleri ele alarak Türkiye'deki yığma yapıların malzeme özelliklerini inceleyip bu özelliklerin risk değerlendirme methodları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu kapsamda, çalışma için on bina seçilmiş ve binalar hakkında detaylı bilgi saha çalışmalarıyla toplanmıştır. Öncelikle bütün binalar için RBTEIE'de belirtilen yöntemle (2013) ön değerlendirme yapılmıştır ve sonuçlar irdelenmiştir. Daha sonra, laboratuar ortamında sahadan alınan numuneler üstünde eksenel basınç, diyagonal çekme ve kayma deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları, DBYBHY'de (2007) verilen dayanım değerleriyle karşılaştırılarak incelenmiş ve yeni malzeme özellikleri önerilmiştir. Son olarak, seçilen binaların farklı malzeme özellikleri ve farklı deprem bölgeleri için DBYBHY (2007) ve RBTEIE'de (2013) belirtilen yöntemle detaylı değerlendirmeleri yapılmıştır. Değerlendirme sonuçları, DBYBHY'de (2007) verilen malzeme özellikleri kullanıldığında hatalı ve güvenli olmayan sonuçların ortaya çıkabilieceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Unreinforced masonry construction is still widespread among many urban and rural areas, in developing countries such as Turkey. In order to prevent any loss of lives during an earthquake, ensuring the safety of these buildings is crucial. The buildings which are located in earthquake prone regions should be investigated and assessed so that necessary precautions can be taken. Therefore, several questions and concerns regarding the application of the assessment procedure, the assumptions and risk decision for the current methods of masonry building assessment are raised. This thesis addresses these concerns and investigates the material characteristics of masonry buildings in Turkey and its effect on assessment methods. In this regard, ten buildings were selected for the study and detailed information were collected on the field regarding the selected buildings. After that, preliminary assessments were conducted on the selected buildings according to the method described in RBTEIE (2013) and the results were evaluated. Then, axial compression, diagonal tension and sliding shear tests were conducted in the laboratory, on the wall specimens obtained from the selected buildings. The test results were discussed along with the comparison with the strength values given in TEC (2007) and new material characteristics for masonry buildings were recommended accordingly. Finally, assessment methods described in TEC (2007) and RBTEIE (2013) were conducted to the selected buildings with different material characteristics for all the earthquake zones. The assessment results showed that, the assessments conducted with the allowable stress values provided by TEC (2007) might lead to inaccurate and unsafe results.